Oto najczęściej kradzione modele w Polsce
Choć liczba kradzieży samochodów z roku na rok spada, to jednak wciąż istnieje ryzyko, iż pewnego ranka nie znajdziemy swojego auta na parkingu. Zobacz, które modele cieszą się szczególnym zainteresowaniem amatorów cudzej własności.
Jak podaje Komenda Główna Policji w minionym roku skradziono 13.408 samochodów, tj. o ok. 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Tendencja malejąca utrzymuje się zresztą już od ponad dekady. Warto dodać, że w 1999 r. z naszych ulic zniknęło 69,4 tys. samochodów, zaś w 2004 r. nieco ponad 51 tys.
Wciąż najniebezpieczniejsze, z punktu widzenia możliwej kradzieży, są parkingi miejskie, podwórka czy tereny osiedlowe. Niestety, bezpieczeństwa nie zapewniają również parkingi wewnątrzosiedlowe. Zmianie ulegają także sposoby, w jaki złodzieje samochodowi kradną auta. Rzadko są już to rozboje w biały dzień czy włamania do aut połączone ze zniszczeniem zamka drzwi czy stacyjki. Coraz częściej złodzieje kradną najpierw kluczyki (w sklepie, restauracji, a nawet w domu), by już na spokojnie dostać się do samochodu. Przestępcy wykorzystują także coraz częściej nowoczesną technologię, kopiując sygnał wysyłany przez pilota bądź zakłócając pracę systemów zabezpieczających.
Pocieszający może być jedynie fakt, iż wzrasta skuteczność policji w wykrywaniu tego typu przestępstw. W porównaniu do okresu sprzed dziesięciu lat, odsetek wykrytych kradzieży wzrósł dwukrotnie. Mimo iż coraz rzadziej istnieje szansa na odzyskanie swojego samochodu. Nawet aż 90 proc. skradzionych aut trafia do warsztatów, gdzie następnie są one rozbierane na części.
Tak jak i w poprzednich latach największą popularnością wśród złodziei cieszą się modele niemieckiej produkcji, głównie koncernu Volkswagena, choć całkowicie spokojnie nie powinni również spać właściciele niektórych japońskich modeli.
W 2015 r. najczęściej kradzionym samochodem w Polsce był Volkswagen Golf. Niestety policja nie podaje szczegółowych statystyk i nie wiemy, które generacje niemieckiego kompaktu są szczególnie na celowniku złodziei. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy modele marki Volkswagen, podobnie jak i trzy Audi. W samej Warszawie natomiast, najczęściej kradzionym modelem była Mazda 6, która była również najwyżej notowanym modelem japońskim w skali całego kraju. Co ciekawe, w Warszawie w pierwszej piątce kradzionych aut wszystkie pochodziły z Japonii...
Najczęściej kradzione auta w Polsce w 2015 roku:
1. Volkswagen Golf - 674 szt.
2. Audi A4 - 584 szt.
3. VW Passat - 479 szt.
4. Audi A6 - 423 szt.
5. Mazda 6 - 237 szt.
6. Audi A3 - 233 szt.
7. VW Touran - 218 szt.
8. Toyota Yaris - 202 szt.
9. Seat Leon - 197 szt.
10. Honda Civic - 193 szt.
Najwięcej kradzieży w minionym roku odnotowano w Warszawie. KSP odnotowała 2.810 zgłoszeń o zaginięciu pojazdu. Warto dodać, iż osobno jest tu liczone całe województwo mazowieckie, w którym skradziono łącznie 444 auta (oczywiście bez Warszawy). Na drugim, niechlubnym miejscu znalazło się województwo śląskie (1.660), na trzecim wielkopolskie (1.516), zaś na czwartym dolnośląskie (1.475). Ponad tysiąc skradzionych aut zanotowano również w województwie pomorskim (1.080) oraz łódzkim (1.007).
Na drugim biegunie znalazły się województwa podkarpackie (148), podlaskie (157), opolskie (201), lubelskie (285) oraz warmińsko-mazurskie (315).