Ostrzejsze przepisy zdają egzamin
Wprowadzenie ostrzejszych kar za wykroczenia, groźba odebrania prawa jazdy, większa liczba kontroli drogowych - to najważniejsze powody, zdaniem policji, które przyczyniły się w minionym roku do spadku liczby wypadków na polskich drogach.
Jak poinformowała Komenda Główna Policji w minionym już roku na polskich drogach doszło do 32.701 wypadków, w których zginęły 2.904 osoby, a 39.457 zostało rannych. W porównaniu do 2014 roku dane te oznaczają spadek liczby wypadków o 7 proc. (o 2269), liczby śmiertelnych ofiar o 10 proc. (o 298) i liczby rannych o ponad 7 proc. (3088). Dodajmy, iż w minionym roku liczba zarejestrowanych pojazdów silnikowych przekroczyła 26 mln aut.
Jak podkreślają przedstawiciele KGP, poprawa bezpieczeństwa na drogach to "efekt pracy funkcjonariuszy policji, którzy każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem na polskich drogach. Te optymistyczne dane potwierdzają, że policyjne działania są skuteczne i prowadzą do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych, a co za tym idzie ich negatywnych następstw".
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, pomimo blisko trzykrotnego wzrostu liczby pojazdów mechanicznych na polskich drogach, liczba wypadków drogowych spadła o 20.946, a liczba zabitych w nich osób o 3.840. Dla porównania w 1994 roku na terenie Polski zarejestrowanych było ponad 10 mln pojazdów silnikowych. W tym samym roku liczba wypadków drogowych wyniosła 53.647. W ich wyniku 6.744 osoby poniosły śmierć, natomiast 64.573 zostały ranne.
Na taką poprawę sytuacji wpływ miało wiele czynników. Poza pracą stróżów prawa, którzy dysponują coraz bardziej nowoczesnymi urządzeniami do kontrolowania prędkości czy trzeźwości, poprawie uległa sieć dróg krajowych, poziom techniczny samochodów, którymi się poruszamy, a także świadomość samych kierowców oraz ogólna kultura jazdy. Nie bez znaczenia są również zmiany przepisów, w tym np. odbieranie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości na obszarze zabudowym o ponad 50 km/h czy konieczność używania odblasków przez pieszych po zmroku poza terenem zabudowanym.
Choć z poprawy należy się cieszyć, wciąż jest wiele do poprawienia. Pokazują to dobitnie statystyki z innych krajów europejskich. Polska wciąż jest w ogonie państw UE pod względem umieralności na drogach.