Osoby niesłyszące z prawem jazdy na ciężarówki
Znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami sprecyzowała przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów przez osoby z całkowitym lub częściowym ubytkiem słuchu. Zgodnie z podpisanymi już przez prezydenta Andrzeja Dudę zmianami taka osoba będzie mogła ubiegać się o prawo jazdy kategorii C i C1, nie będzie mogła natomiast prowadzić autobusów.
Według znowelizowanej ustawy częściowa, a nawet całkowita utrata słuchu nie będzie już przeciwwskazaniem zdrowotnym przed prowadzeniem pojazdów ciężarowych. Aby jednak o takie uprawnienia osoba niesłysząca lub niedosłysząca mogła się starać, musi posiadać prawo jazdy kategorii B przez okres nie krótszy niż 2 lata.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba posiadająca prawo jazdy kategorii C lub C1 w wyniku nagłego zdarzenia utraciła słuch w stopniu uniemożliwiającym jej rozumienie mowy z odległości jednego metra, w tym przy zastosowaniu aparatów słuchowych lub implantów słuchowych – przez okres roku od tego zdarzenia. Jest to przesłanka do cofnięcia powyższych uprawnień.
Ustawa wyklucza natomiast możliwość posiadania przez osoby niesłyszące bądź niedosłyszące prawa jazdy kategorii D lub D1, czyli do prowadzenia autobusów. Wynika to z tego, że taka osoba nie będzie miała możliwości swobodnego komunikowania się z przewożonymi pasażerami.
Znowelizowana ustawa wprowadza również pewne ułatwienia w samym egzaminie dla osób, których podstawowym sposobem komunikowania się jest język migowy. Podczas egzaminu państwowego będą one mogły korzystać z pomocy tłumacza języka migowego. Usługę tą będą zapewniać wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego i nie będzie wiązała się z koniecznością wnoszenia dodatkowej opłaty. Dodatkowo WORD będzie musiał stworzyć tłumaczowi języka migowego lub systemowi językowo-migowemu, którego zapewni sobie osoba składająca egzamin, możliwość pomocy tej osobie podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy, z wyłączeniem części teoretycznej egzaminu.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października 2018 r.