Nowa obwodnica na Pomorzu
W niedzielę oddana do ruchu została obwodnica Kościerzyny w ciągu drogi krajowej nr 20, dzięki czemu znacznie skrócona zostanie podróż z Trójmiasta w kierunku Bytowa i dalej do Szczecina.
Obwodnica Kościerzyny była długo wyczekiwaną inwestycją przez mieszkańców tego miasta ze względu na spore trudności z przejazdem przez miasto. W szczycie trzeba było poświęcić na to nawet 45 minut, a w ekstremalnych sytuacjach przeszło godzinę. Teraz nową trasą kierowcy ominą miasto w ciągu 8-9 minut. Według prognoz ruchu nową obwodnicą będzie się przejeżdżać średnio ok. 11 tys. pojazdów na dobę.
Obwodnica Kościerzyny ma długość 7,6 km długości i omija miasto od południa. Ma przekrój 2+1, to znaczy, że kierujący będą mieli do dyspozycji dwa pasy w jedną i jeden w drugą stronę, a nieco dalej odwrotnie. Wszystko w celu umożliwienia bezpiecznego i komfortowego wyprzedzania pojazdów jadących wolniej oraz zapewnienia odpowiedniej płynności ruchu.
Na trasie powstały cztery węzły drogowe, łączące główną arterię z drogami niższych kategorii:
- Kościerzyna Zachód – połączenie z drogą powiatową Kościerzyna-Wdzydze;
- Kościerzyna Południe – skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 214;
- Kościerzyna Wschód – skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 221;
- Wieżyca (7+293 km) – skrzyżowanie z obecną drogą krajową nr 20.
Obiekty na węzłach zostały tak zaprojektowane, by umożliwić ewentualną przyszłą rozbudowę obwodnicy do przekroju 2x2 (jeśli będzie taka potrzeba).
W ramach inwestycji zostało wybudowanych szereg urządzeń ochrony środowiska, takich jak: ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, szczelny system odprowadzenia wód opadowych, zespoły podczyszczające wody opadowe z jezdni, zbiorniki retencyjne i infiltracyjne. Przebudowane, bądź wybudowane zostały również drogi lokalne i dojazdowe obsługujących tereny przyległe do nowej trasy.
Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 230 mln zł (prace projektowe i przygotowawcze, budowlano-montażowe, wykupy gruntów). Inwestycja była współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą była firma Strabag.