Nocą już nie pojedziemy w miastach 60 km/h?
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa szykuje kolejną większą nowelizację Kodeksu drogowego. Wśród planowanych zmian m.in. mamy zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym oraz nowe obowiązki dla osób poruszających się m.in. na wrotkach czy rolkach.
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada, że prędkość dopuszczalna pojazdu albo zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wyniesie 50 km/h bez względu na porę doby. Przypomnijmy, obecnie w godzinach 23:00-5:00 kierowca może, zgodnie z przepisami poruszać się z prędkością 60 km/h, a w pozostałych godzinach dopuszczalna prędkość jest o 10 km/h niższa. Według autorów nowelizacji taka zmiana zmierza w kierunku dalszej poprawy bezpieczeństwa, w szczególności pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z przeprowadzonych analiz wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście skutków zdarzeń drogowych. Ze względu na niższą prędkość ruchu pojazdów, w przypadku ewentualnego uderzenia przez pojazd w pieszego, zmniejsza się zakres obrażeń i ich stopień ciężkości.
Kolejna propozycja zmian dotyczy tzw. urządzeń transportu osobistego pieszych, czyli np. wrotek, rolek, hulajnogi, deskorolki czy seagwaya. Według nowych propozycji pieszy poruszający się takim urządzeniem będzie zmuszony do korzystania z drogi rowerowej, chyba że jego prędkość nie przekracza prędkości pieszego, wówczas dozwolone będzie poruszanie się również po chodniku lub poboczu, o ile ich szerokości wynoszą co najmniej 2,5 m.
Ustawa jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. Ciężko więc dziś wyrokować, nie tylko, czy proponowane zmiany wejdą w życie, ale też kiedy miałoby to nastąpić.