Nie tylko autostrady i drogi ekspresowe. W tym roku sporo będzie się działo również na pozostałych drogach
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała na ten rok wzmożone działania związane z przebudową i poprawą bezpieczeństwa na drogach krajowych "niższego" szczebla. W najbliższych dwunastu miesiącach ogłoszonych ma zostać ok. 190 przetargów na modernizację wybranych odcinków i skrzyżowań dróg krajowych.
W bieżącym roku GDDKiA zarezerwowała w budżecie na poprawę działań związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego na istniejących odcinkach dróg krajowych kwotę około 1,5 mld zł. Środki te zostaną wydatkowane zarówno na kontynuację już rozpoczętych inwestycji, jak i na nowe zadania, co powinno bezpośrednio przełożyć się na podnoszenie jakości istniejącej sieci drogowej.
W ramach ogłaszanych przetargów drogowcy będą prowadzić działania inżynieryjne przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa ruchu. Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowania, zbudują ronda, sygnalizacje świetlne, uspokajają ruch wytyczając wysepki oraz optycznie zwężą jezdnię.
Przeprowadzone inwestycje poprawią również znacząco bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. W wielu miejscach na mapie drogowej Polski powstaną nowe chodniki, zatoki autobusowe, doświetlane będą przejścia dla pieszych, ustawione zostaną ogrodzenia w celu ochrony pieszych i oddzielenia ich od jezdni, powstaną także kolejne kilometry ścieżek rowerowych. Budowane są również nowe przejścia dla pieszych i kładki nad drogami.
W tym roku ogłoszony zostanie przetarg m.in. na rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 21 od Słupska do Ustki, co poprawi dojazd na wybrzeże. Postępowania będą ogłoszone również na rozbudowę blisko 52 km drogi krajowej nr 65 na odcinku Kowale Oleckie - Olecko – Gąski – Ełk – Nowa Wieś Ełcka – granica województwa, 17 kilometrów drogi krajowej nr 74 na odcinku Gorajec – Szczebrzeszyn w woj. lubelskim.
Przetargi będą dotyczyły również przebudowy skrzyżowania DK 82 z drogami gminnymi w miejscowości Turka wraz z podłączeniem do węzła Lublin Tatary na obwodnicy Lublina w ciągu drogi ekspresowej S17, budowy 10 zatok autobusowych wraz z chodnikiem na DK 16 w miejscowości Grzegorze i Prawdziska, na DK 58 w miejscowości Kaliszki, na DK 57 w miejscowości Ciemna Woda i Lutry w woj. warmińsko-mazurskim, a w woj. wielkopolskim skrzyżowania w ciągu drogi krajowej nr 10 z drogą powiatową w m. Śmiłowo.
Szybsze przetargi
W nowo ogłaszanych przetargach będą stosowane nowe standardy i rozwiązania, których celem jest skrócenie procedury wyboru wykonawców. Są to m.in. kryteria oceny ofert, niezależne od warunków udziału w postępowaniu. To pozwoli na korzystanie z procedury odwróconej w postępowaniach przetargowych w sposób dużo bardziej efektywny niż dotychczas. Procedura odwrócona polega na ocenie w pierwszej kolejności samych ofert. Wszyscy wykonawcy są zobligowani do złożenia jedynie wstępnych oświadczeń o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, w tym niepodleganiu wykluczeniu. Weryfikacja podmiotowa, przed wyborem oferty najkorzystniejszej, na podstawie wszystkich przedłożonych dokumentów, dotyczy szczególnie tego wykonawcy, którego oferta zostanie najwyżej oceniona.