Nie kręć po alkoholu! Sprawdź promile za pomocą komórki
„Sprawdź promile” to nowatorski pomysł Kompanii Piwowarskiej. Aplikacja o tej nazwie działa jak alkomat w telefonie. Wystarczy wpisać najważniejsze dane, jak ilość wypitego alkoholu, wiek oraz wagę ciała, dowiemy się, jaki mamy poziom promili w organizmie.
Bezpłatna aplikacja „Sprawdź promile” jest dostępna na różne modele telefonów, w tym Androidy i telefony obsługujące aplikację Java, a także iPhony. Można ją pobrać poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.sprawdzpromile.pl lub z Google Play lub App Store. Aby odczytać QR kod, wystarczy pobrać darmową aplikację do odczytywania kodów wpisując w przeglądarkę telefonu www-i-nigma.mobi. Fanów portali społecznościowych może ucieszyć informacja, że poziom alkoholu w organizmie można obliczyć również za pomocą aplikacji na Facebooku, dostępnej pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile. Do korzystania z niej można zaprosić swoich znajomych, powiększając tym samym grono odpowiedzialnych kierowców.
„Sprawdź promile” działa jak alkomat w telefonie. Po wprowadzeniu danych (płeć, wiek, waga, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia) poda ilość promili w organizmie, która jest obliczana za pomocą tzw. wzoru Widmarka – algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wyliczy także orientacyjny czas, po którym można bezpiecznie usiąść za kierownicą samochodu.
Pijani kierowcy to wciąż poważny problem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że alkohol w organizmie potrafi rozkładać się naprawdę długo, co przekłada się na wielogodzinne utrzymywanie się promili we krwi. Dlatego nie należy ustawać w edukowaniu na temat tego, by nie siadać za kółkiem nawet wiele godzin po konsumpcji alkoholu. Bezpośrednio po spożyciu nie wolno nawet myśleć o tym, by prowadzić samochód. Dotyczy to zarówno długich podróży, np. powrotu z wakacji, jak i przejechania zaledwie kilku ulic z imprezy do domu. W pierwszym przypadku najlepiej oddać kierownicę komuś innemu, w drugim – wziąć taksówkę, skorzystać z komunikacji miejskiej lub zrobić sobie spacer.
W ramach ciekawostki - we Francji nie można zasłaniać się brakiem wiedzy na temat poziomu alkoholu w organizmie, gdyż przenośny alkomat jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu poruszającego się po tamtejszych drogach. W Polsce nie ma takiego wymogu, mimo że dopuszczalny poziom promili we krwi to zaledwie 0,2 (dla porównania – we Francji 0,5, zaś w wielkiej Brytanii 0,8 promila). W takiej sytuacji przydatny może okazać się podręczny alkomat w... telefonie.