Nagrody Ford Motor Company
Rozpoczęcie polskiej edycji konkursu Nagrody Ford Motor Company w Dziedzinie Ochrony Środowiska i Dziedzictwa Kulturowego
Warszawa, 7 października 2002 r.: Już od kilku lat także w Polsce przyznawane są Nagrody Ford Motor Company w Dziedzinie Ochrony Środowiska i Dziedzictwa Kulturowego. W ciągu tych lat wsparcie finansowe Forda uzyskało wiele cennych inicjatyw, zmierzających do ochrony środowiska naturalnego, zasobów naturalnych i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także przedsięwzięć, w które aktywnie zaangażowane są dzieci i młodzież. Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba zgłaszanych corocznie projektów.
Do udziału w konkursie Nagrody Ford Motor Company w Dziedzinie Ochrony Środowiska i Dziedzictwa Kulturowego zapraszane są osoby prywatne, organizacje samorządowe, fundacje oraz społeczności lokalne. Podstawowe kryteria wyłonienia zwycięzcy to użyteczność, praktyczne możliwości realizacji, oryginalność pomysłu, wymagania finansowe. Zgłaszane projekty muszą znajdować się w trakcie realizacji. Finał tegorocznej polskiej edycji konkursu odbędzie się w styczniu 2003 r.
„Organizując konkurs chcemy wyrazić nasze uznanie dla inicjatorów działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego – wspieramy i nagradzamy wyróżniające się inicjatywy osób prywatnych, organizacji pozarządowych, społeczności lokalnych. Kilkakrotnie polscy zwycięzcy konkursu zdobywali laury w finale europejskim programu”, powiedział Adam Kołodziejczyk, Prezes i Dyrektor Generalny Ford Distribution Sp. z o.o. „Wierzymy, że także w tym roku nasz program spotka się z szerokim zainteresowaniem – a nagrody trafią do realizatorów najciekawszych projektów wybranych przez Jury konkursu”.
Wśród polskich projektów, które zostały uhonorowane nagrodami także w finałach europejskich konkursu znalazły się między innymi: program „Czysta Wisła i Rzeki Przymorza” (w 1997 r. główna nagroda, Europejskie Grand Prix), realizowany przez Fundację Wzajemnej Pomocy „BARKA” projekt „Dla ludzi i środowiska” (druga nagroda w 1998 r.) oraz program „Ochrona bociana białego i terenów podmokłych w Polsce” Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro natura” (główna nagroda w finale europejskim w 2000 r.).
Ubiegłoroczna edycja konkursu w Polsce, ze względu na klęski żywiołowe, które dotknęły wiele obszarów kraju, miała nietypowy przebieg. Kapituła Konkursu podjęła decyzję o przyznaniu nagród na ratowanie zabytkowych obiektów uszkodzonych w wyniku powodzi, nawałnic i innych gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Pierwszą Nagrodę otrzymała parafia prawosławna p.w. Opieki Bogarodzicy w Komańczy na realizację projektu „Prace zabezpieczająco-konserwatorskie drewnianej parafialnej cerkwi w Komańczy uszkodzonej w wyniku wichury 22 lipca 2000 r.”. Drugą nagrodę przyznano Oddziałowi Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa za projekt „Remont budynku Pałacu Marynki w Puławach”. Zabytek ten uległ poważnym uszkodzeniom w wyniku nawałnicy, jaka przeszła nad Puławami 4 sierpnia 2001 r.
Obecny program Forda kontynuuje historię sukcesów poprzedniego projektu „Henry Ford European Conservation Awards” rozpoczętego w 1983 r. Program ten, mający na początku zasięg europejski, został rozszerzony na inne rejony świata – obecnie bierze w nim udział ponad 50 krajów z Europy, Ameryki Łacińskiej oraz Azji.
* * *
Formularze zgłoszeniowe można otrzymać w firmie MediaRel Sp. z o.o.,
ul. J. Kubickiego 17 lok. 14, 02-954 Warszawa.
Termin wpływania wypełnionych formularzy do MediaRel upływa 15 listopada 2002 r.
<strong>Źródło: Ford Distribution</strong>