Mosty+ – powstanie aż 20 nowych mostów. Zobacz, gdzie
Obecny rząd już kilkakrotnie zapowiadał inwestycje w rozbudowę dróg lokalnych. Okazuje się, że poprawa komunikacji na szczeblu lokalnym nie będzie zasługą wyłącznie modernizacji infrastruktury stricte drogowej. Ogłoszony właśnie program "Mosty dla regionów" oznacza budowę aż 20 nowych przepraw mostowych w ciągu dróg znajdujących się w zarządzie samorządów terytorialnych.
Jak zapowiedział wczoraj Mateusz Morawiecki program, który ma sfinansować przygotowanie dokumentacji dla nowych przepraw mostowych, będzie realizowany w latach 2018-2022. Dzięki nowemu programowi poprawi się wewnętrzna spójność komunikacyjna różnych regionów Polski.
Za dofinansowanie przygotowania dokumentacji dla nowych przepraw mostowych będzie odpowiedzialne Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i wojewodami. Budowa i modernizacja odcinków dróg samorządowych wraz z mostami, w tym budowa nowych mostów w ramach programu Mosty dla regionów, zostanie dofinansowana z przygotowywanego w resorcie infrastruktury Funduszu Dróg Samorządowych.
– Jesienią zostanie uruchomiony Fundusz Dróg Samorządowych, którego środki będą pozwalały na zawarcie umów na realizację w cyklu wieloletnim nie tylko na budowę dróg samorządowych, ale i mostów – zapowiedział podczas wczorajszej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W programie wskazano 20 priorytetowych przepraw mostowych do dofinansowania. Będą to obiekty w 9 województwach na 8 rzekach. W ramach programu będą budowane mosty na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wsparcie obejmie budowę drogowej przeprawy mostowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz nadzór inżynierski. Możliwe będzie jednak także dofinansowanie innych niż rekomendowane w programie obiektów, które zostaną zgłoszone do wsparcia przez samorządy. Możliwe będzie także finansowanie zadań realizowanych przez kilka jednostek samorządu terytorialnego na mocy zawartego między nimi porozumienia.
Na realizację prac przygotowawczych w latach 2018-2022 zaplanowano 60 mln zł. Środki te będą pochodziły z rezerwy celowej budżetu państwa. Dofinansowanie dokumentacji z budżetu wyniesie 80% wartości zadania, natomiast wkład własny samorządów to 20%.
Fundusz Dróg Samorządowych
Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło już prace nad utworzeniem Funduszu Dróg Samorządowych, którego głównym zadaniem będzie wsparcie jednostek samorządu terytorialnego przy inwestycjach w lokalną infrastrukturę drogową. Zgodnie z przyjętymi założeniami dofinansowanie z Funduszu maksymalnie wyniesie 80% wartości inwestycji i jego wysokość będzie zależała od zamożności danego samorządu.