MERCEDES-BENZ I LUDWIG VAN BEETVOEN
Mercedes-Benz, prestiżowa marka koncernu DaimlerChrysler, jest w tym roku partnerem renomowanego, siódmego już Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w dniach 11-21 kwietnia 2003 roku.
<strong>
Mercedes-Benz, prestiżowa marka koncernu DaimlerChrysler, jest w tym roku partnerem renomowanego, siódmego już Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w dniach
11-21 kwietnia 2003 roku.
</strong>
I Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena powstał w 1997 roku z okazji 170 rocznicy śmierci Ludwiga van Beethovena w ramach programu „Kraków 2000 Europejskie Miasto Kultury”. Inicjatorką Festiwalu i jego dyrektorem artystycznym jest Elżbiety Pendereckiej. Formuła Festiwalu jest czytelna: muzyka w znakomitym wykonaniu rozbrzmiewająca w różnych salach koncertowych Krakowa, wystawa manuskryptów organizowana przez Bibliotekę Jagiellońską oraz międzynarodowe sympozjum naukowe przygotowane przez Akademię Muzyczną. Do tej formuły należy także wysmakowana linia graficzna druków w języku polskim i angielskim, a projekty plakatu i okładki programu wykonują wybitni artyści. Dotychczas byli to: Ryszard Horowitz, Rafał Olbiński, Stasys Eidregevičius, Wojciech Siudmak i Grzegorz Stec.
Dzięki współpracy z Bońskim Towarzystwem Beethovenowskim Festiwal od razu zyskał bardzo wysoką rangę. Tradycją stało się opieranie poszczególnych edycji festiwalu na wybranych tematach, ściśle złączonych z muzyką i dziedzictwem Ludwiga van Beethovena.
Do Krakowa przybywają melomani z całego świata. Koncerty odbywają się w sali Filharmonii Krakowskiej, w Muzeum Narodowym w Sukiennicach, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w Auli Akademii Muzycznej. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie należy do Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali – EFA (European Festivals Association).
Wsparcie Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie jest kontynuacją zaangażowania marki Mercedes-Benz we wspieranie kultury w Polsce, jak np.:
Wystawy:
1. 2001 „Klasycy XX wieku” (Picasso, Dali, Beuys, Duchamp, Bacon, Malewicz, Kandinsky, Brancusi, Warhol i Mondrian) w Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta i wystawę Leona Tarasewicza na 49 Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji,
2. Rok 2002 to m.in. „Tu żyją i tu jest im dobrze” Marcina Maciejowskiego w Galerii Zachęta, wystawa niemieckiego artysty, twórcy Fluxusu, Wolfa Vostella w Galerii Arsenał w Poznaniu, wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku pt. „sposób na życie...”,
3. 2003: Mirosław Filonik „Daylight System” w campusie Uniwersytetu Warszawskiego (luty-marzec 2003) i wystawa monograficzna Jerzego Nowosielskiego w Galerii „Zachęta” w Warszawie (marzec 2003).
Koncerty:
1. Koncerty w Teatrze Wielkim w Warszawie „Orkiestry XVIII wieku” Fransa Brueggena (październik 2001),
2. Spektakl operowy „Carmen” George’a Bizet’a Opery Śląskiej we Wrocławiu (kwiecień 2002).
Publikacje:
1. „Mercedes-Benz” Paweł Huelle, Wydawnictwo ZNAK (2002),
2. Niemiecki świat Einsteina” Fritz Stern, Wydawnictwo Twój Styl (2002),
3. „Świadectwa minionych wieków”, Wydawnictwo PLATAN (2002),
4. „CO SIĘ OSTAJE, USTANAWIAJĄ POECI”, WIERSZE FRIEDRICHA HOELDERLINA, WYDAWNICTWO ZNAK (2003).
<strong>Źródło: DaimlerChrysler Automotive Polska</strong>