Kupowanie samochodów oznakowanych sposobem na pasera
Zakup samochodu używanego z niepewnego źródła wiąże się z dużym ryzykiem. Aby go uniknąć, powinniśmy dokładnie sprawdzić wszystkie dane zawarte w specjalnym oznakowaniu pojazdu.
<strong>Zakup samochodu używanego z niepewnego źródła wiąże się z dużym ryzykiem. Aby go uniknąć, powinniśmy dokładnie sprawdzić wszystkie dane zawarte w specjalnym oznakowaniu pojazdu.
</strong>
Przed zakupem samochodu kradzionego można się ustrzec, decydując się na pojazd znakowany. Znakowanie jest skutecznym sposobem zabezpieczenia auta oraz stanowi dla kupującego dodatkowe i pewne źródło informacji o pojeździe.
W numerze identyfikacyjnym samochodu zakodowane są informacje dotyczące kraju produkcji, marki, modelu i typu, wersji silnikowej oraz roku wprowadzenia modelu na rynek. W oznakowaniu Identicaru specjalny numer wygrawerowany jest na szybach samochodu. Dodatkowo pojazd wyposażony jest w mikrochip, w którym zakodowane są informacje o aucie, o właścicielu i o polisie ubezpieczeniowej. Odczytanie takiego mikrochipu możliwe jest przy pomocy specjalistycznych urządzeń, których kilkaset rozdysponowanych jest w całym kraju.
W przypadku kupna używanego samochodu z niepewnego źródła, najlepiej sprawdzić jego legalność bezpośrednio u producenta oznakowań lub w internecie na stronach www.identicar.pl i w innych portalach posiadających bazę samochodów skradzionych.
„Podrobienie oznakowań Identicaru jest nieopłacalne. Przy masowej produkcji koszt oznakowania jednego samochodu mikrochipem jest stosunkowo niewielki, wliczając w to także utrzymanie bazy danych. Jednak złamanie kodu to koszt nieporównywalnie większy – nie sądzę, aby ktoś mógł sobie pozwolić na dekodowanie takiego mikroprocesora, mając na uwadze jakikolwiek rachunek zysków i strat” – mówi Rafał Jeziak z Identicar Polska.
Kupowanie samochodu używanego, specjalnie oznakowanego, wiąże się z małym ryzykiem. „Kradzież aut jest wprost proporcjonalna do ich udziału w rynku. Raport Komendy Głównej Policji informuje, że na polskim rynku ginie 5% samochodów. Jednak w przypadku aut znakowanych przez Identicar Polska współczynnik ten wynosi zaledwie 0,3%” – mówi Urszula Podbielska z Identicar Polska. „Oznakowanie pojazdu ułatwia jego identyfikację w przypadku odnalezienia skradzionego samochodu lub gdy zachodzi podejrzenie, że odbywa się obrót skradzionymi częściami. Fakt ten powoduje spadek atrakcyjności auta dla potencjalnego złodzieja”.
<strong>Identicar Polska</strong>
Firma Identicar działa w Polsce od 2000 roku. Należy do międzynarodowej grupy Identicar - światowego potentata na rynku motoryzacyjnym przede wszystkim w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w RPA. Identicar znakuje wszystkie pojazdy marki Ferrari, współpracuje z Fiatem, Alfą Romeo, Lancią, Daewoo, Citroenem, Mercedesem Benz, Renault, Mitsubishi i Toyotą. W Polsce znakowane są wszystkie nowe samochody marki Fiat, Alfa Romeo i Lancia. Rocznie Identicar zabezpiecza około 1 mln pojazdów na całym świecie. W polskiej bazie Identicar znajduje się obecnie około 35 tys. samochodów.
<strong>Źródło: Identicar Polska</strong>