Kultowy Sokół powraca. Prototyp już gotowy
Przedwojenne Sokoły cieszą się statusem kultowych motocykli. Nieliczne ocalałe egzemplarze znajdują się w rękach kolekcjonerów. Dla zainteresowanych zakupem Sokoła mamy dobre wieści. Motocykl powraca!
Kultowy jednoślad postanowiły wskrzesić Prywatne Zakłady Inżynieryjne Sokół Motocykle S.A. Złożona nazwa nie jest dziełem przypadku. Klasyczne Sokoły były produkowane przez Państwowe Zakłady Inżynierii. Nowe maszyny będą mogły zostać opisane tym samym skrótem (PZInż), co Sokoły z lat 1933-1939.
Sokoły 600 i 1000 były najbardziej znanymi polskimi motocyklami przed wojną. Produkowano je głównie dla polskiej armii - stanowiły etatowe wyposażenie wojska, jak również dla policji oraz Poczty Polskiej.
Zespół odpowiedzialny za przygotowanie nowego Sokoła dążył do zachowania możliwie wielu cech oryginału. Wymiary i geometria ramy stanowią odwzorowanie ramy przedwojennego Sokoła. Szkielet jednośladu zostanie jednak wykonany z zastosowaniem nowoczesnej technologii spawalniczej, która zapewni jakość oraz i idealną powtarzalność procesu.
Silnik został wykonany przez Kiwi Indian - manufakturę specjalizującą się w rekonstruowaniu przedwojennych motocykli marki Indian. Konstruktorzy podkreślają, że jednostka jest bardzo podobna do dolnozaworowego V2 o pojemności 1000 ccm sprzed lat.
Zmianie uległa pojemność. Planowana jest produkcja Sokołów 1300 i 1800, które będą legitymowały się mocami wynoszącymi odpowiednio 60-88 i 120-180 KM. W pierwszej kolejności na rynek trafi Sokół 1300. Prywatne Zakłady Inżynieryjne Sokół Motocykle S.A. zakładają docelową produkcję na poziomie minimum 30 sztuk rocznie.
Ile przyjdzie zapłacić za jednoślad? Jeszcze nie wiadomo, ale na ujawnienie cennika nie będziemy musieli długo czekać. Prototyp Sokoła zadebiutował podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach – rozpoczęcie produkcji zbliża się więc wielkimi krokami.