Korytarze życia zostaną usankcjonowane
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza niebawem rozpocząć działania, które mają usankcjonować w polskim prawodawstawie tzw. korytarze życia. Jednocześnie resort infrastruktury będzie popularyzował wśród kierowców odpowiednie zachowania, które będą ułatwiać dojazd odpowiednim służbom np. na miejsce wypadku.
O podjęciu tej inicjatywy podczas konferencji prasowej poinformowali dziś minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister Marek Chodkiewicz oraz sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik.
Rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego chcemy pomóc polskim kierowcom w wykształceniu nawyków poprawiających bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu - podkreślił minister A. Adamczyk.
Inicjatywa resortu powstała ze względu na obserwowane ostatnio niepokojące zjawiska związane z niewłaściwym zachowaniem uczestników ruchu drogowego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierowcy często nie wiedzą, jak się zachować, gdy tworzy się korek w następstwie jakiegoś zdarzenia drogowego. W efekcie dojazd służb ratowniczych do miejsca zdarzenia drogowego staje się utrudniony, a nierzadko wręcz niemożliwy. Jest też odpowiedzią na postulaty mediów i społeczne akcje propagujące ideę korytarzy życia.
W ramach planowanych działań przewidziano opracowanie, w porozumieniu z właściwymi służbami, koncepcji wdrożenia pojęcia korytarzy życia do polskich przepisów, a następnie przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych precyzujących zasady ich tworzenia. Ponadto przeanalizowane zostaną możliwości podjęcia szerokiej akcji edukacyjnej wśród kierowców na temat zachowania się na autostradzie i drodze ekspresowej. Pytania dotyczące korytarzy życia mogą trafić m.in. do puli pytań egzaminu na prawo jazdy.
Przedstawiciele resortu infrastruktury zapowiedzieli, że przy opracowywaniu rozwiązań prawnych wykorzystane zostanie doświadczenie krajów, w których przepisy o korytarzach życia już funkcjonują, np. Niemiec.
Zadanie pn. „Opracowanie i wdrożenie koncepcji „korytarzy życia” na drogach szybkiego ruchu” znalazło się w Programie realizacyjnym na lata 2018-2019 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020.