Kierowca karetki wyłamał bramkę na A4 - oświadczenie ViaTOLL
Dziś kraj obiegła informacja o problemie, jaki napotkała karetka wioząca poszkodowanego w wypadku - kierowca karetki pogotowia, który nie chciał czekać i ryzykować życia pacjenta, aż ktoś łaskawie podniesie bramkę, sam wyłamał ręcznie szlaban na autostradowej bramce.
Z jakim odzewem spotkało się to wydarzenie? Poniżej publikujemy oficjalne oświadczenie operatora poboru opłat na autostradzie A4:
2 czerwca w godzinach nocnych kierowca jednej z dwóch karetek, jadących do poszkodowanych w wypadku, wyłamali bramkę przy wjeździe na autostradę A4 na węźle Przylesie. Incydent został zarejestrowany przez monitoring. Na postawie analizy zapisu z monitoringu można stwierdzić, że zachowanie obsługi karetki było całkowicie nieuzasadnione. Wjazd na trasę nie był w żaden sposób utrudniony, a żeby otworzyć szlaban, wystarczyło pobrać bilet, co zajmuje kilka sekund – a więc mniej, niż wyłamanie szlabanu.
W ramach wcześniejszych uzgodnień pomiędzy operatorem autostrady i służbami ratunkowymi ustalono, że w celu zminimalizowania czasu niezbędnego do wjechania na autostradę przez pojazdy uczestniczące w akcjach ratunkowych będą one otwierały szlabany na bramkach poprzez pobranie bezpłatnego biletu z automatu przy bramce (co trwa ok. 4-6 sekund). W przypadku natomiast większej liczby samochodów oczekujących na wjazd, będą one korzystały z pasa serwisowego (dla pojazdów ponadgabarytowych), gdzie szlaban będzie dla nich otwierany zdalnie przez operatora monitoringu.
Operator odpowiedzialny za system poboru opłat na autostradzie na spotkaniu z udziałem przedstawicieli służb ratowniczych i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad szczegółowo wyjaśniał wszelkie kwestie związane z wjazdem samochodów tych służb na autostradę A4. Ustalono również, że operator poboru opłat wyposaży pojazdy służb ratowniczych w 500 bezpłatnych urządzeń pokładowych, które umożliwiają automatyczne otwieranie bramek autostradowych.
Kierownictwo Pogotowia Ratunkowego i innych służb uzyskali przed rozpoczęciem poboru opłat pełną informację na temat procedur przejazdu pojazdów uprzywilejowanych przez bramki. Należy podkreślić, że podobne procedury obowiązują na innych polskich autostradach (m.in. A2) oraz w wielu krajach europejskich i nie powodują żadnych problemów.
Operator systemu raz jeszcze zwróci się do przedstawicieli służb ratowniczych z informacją na temat obowiązujących procedur, co – mamy nadzieję – pozwoli uniknąć podobnych incydentów. Oczekujemy również współpracy ze strony służb ratunkowych w informowaniu operatora o prowadzonych akcjach, co pozwoli na wcześniejsze przygotowanie wjazdu i wyjazdu służb z płatnego odcinka autostrady.
Niestety nie znamy treści nagrania monitoringu, więc trudno jest nam określić, czy kierowca karetki zachował się poprawnie, czy też nie. Naszym zdaniem jednak, jeśli chodziło o życie pacjenta, mógł on nawet wyłamać wszystkie barierki i zerwać asfalt w promieniu stu metrów - zdrowie ludzkie jest najważniejsze, a barierkę można odkupić.