Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?
Wycieraczki samochodowe często są pomijane podczas przeglądu samochodu, jednak niesłusznie. Stare pióra nie tylko nie będą skutecznie zbierać wody i śniegu, ale mogą także porysować powierzchnię szyby. Warto je wymieniać co sezon – możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy warsztatu. Wówczas zapewnisz sobie dobrą widoczność nawet podczas niekorzystnych warunków pogodowych.
Jak sprawdzić stan wycieraczek?
Podejrzewasz, że już czas na wymianę? Stan wycieraczek możesz sprawdzić samodzielnie lub podczas przeglądu w warsztacie samochodowym. Wówczas mechanik skontroluje, czy na gumach widać pęknięcia i, czy krawędzie wycieraczek są odkształcone. Może również wykonać test polegający na włączeniu wycieraczek i sprawdzeniu ich działania.
Chcesz sprawdzić stan wycieraczek samodzielnie? Na niektórych modelach producenci umieszczają wskaźniki zużycia. Jeśli posiadasz inny rodzaj, sprawdź, czy pióra nie są rozwarstwione a guma sparciała. Wymiany powinieneś dokonać również wtedy, gdy od ich zakupu minęło ponad pół roku. Po tym czasie skuteczność czyszczenia szyby jest coraz niższa.
Z wymianą nie ma co czekać – zużyte wycieraczki, zamiast usuwać zanieczyszczenia, będą rozmazywały je po szybie. A to może prowadzić do pogorszenia widoczności drogi i wypadku. Chyba nie warto narażać się na niebezpieczeństwo?
Jak dobrać wycieraczki samochodowe?
Aby prawidłowo dobrać wycieraczki do samochodu, wystarczy w sklepie lub serwisie podać model auta. Jeśli udasz się do profesjonalnego punktu, specjalista dobierze odpowiednią długość i model, a ty nie będziesz musiał biegać po sklepach.
Jeśli kupujesz wycieraczki do samochodu w supermarkecie, musisz liczyć się z tym, że mogą one nie być dobrej jakości. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest odpowiednia długość wycieraczek. Powinna być ona taka sama jak urządzeń fabrycznie zamontowanych w samochodzie. Jeśli kupisz krótsze, ryzykujesz, że część szyby nie zostanie oczyszczona, z kolei dłuższe mogą o siebie zahaczać lub wychodzić poza obręb szyby.
Ważny jest również uchwyt z zatrzaskiem, który musi pasować do twojego modelu samochodu. Żeby go dopasować, najlepiej byłoby zamontować pióra w aucie, jednak w sklepie nie mamy takiej możliwości. Pocieszający może być fakt, że czasem stary uchwyt jest lepiej dopasowany, niż ten z nowych urządzeń czyszczących. Po zamontowaniu wycieraczek pamiętaj, żeby sprawdzić, czy uchwyt posiada odpowiednie zabezpieczenie przed zsunięciem się z ramienia.
Jeśli wycieraczki zamontowane fabrycznie w twoim samochodzie posiadały spoiler – ich zamiennik również musi go mieć. W przeciwnym wypadku wycieraczki będą odrywane od szyby przez wiatr, szczególnie przy większych prędkościach. Mogą też hałasować i zostawiać nieoczyszczone fragmenty.
Jakie wycieraczki do samochodu?
Na rynku można znaleźć dwa rodzaje wycieraczek – wycieraczki samochodowe bezszkieletowe i przegubowe. Urządzenia przegubowe mają oddzielny, metalowy stelaż, do którego jest przymocowana guma robocza. Ma on za zadanie dociskać gumę do powierzchni szyby. Ich zaletą jest niska cena – za komplet zapłacisz około 40-50 złotych. Z kolei wycieraczki samochodowe bezszkieletowe mają hybrydową konstrukcję, w której stelaż zintegrowany jest z częścią gumową. Są one wykonane ze sprężystego materiału i montuje się je bezpośrednio do ramienia wycieraczki. Za taki model zapłacisz jednak nieco więcej – około 80 złotych. Jego plusem jest jednak to, że nie rdzewieje i znacznie łatwiej oderwać go zimą od zmrożonej szyby.
Gdy zdecydujesz się na zakup zwykłych piór, sprawdź, czy ich krawędź jest wzbogacona grafitem. Dzięki temu nie będą one przymarzać do szyby. Miłośnicy szybkiej jazdy powinni zdecydować się na wycieraczki ze spoilerem, który dociska pióro do szyby. Takie rozwiązanie poprawi aerodynamikę podczas jazdy na autostradach.