Karty paliwowe - można odliczać VAT!
Ostatnio pojawiło się sporo wątpliwości wokół możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów dokonywanych za pomocą kart paliwowych. Okazuje się jednak, że zarówno operator kart paliwowych, jak i odbiorcy jego usług mogą domagać się zwrotu VAT od państwa.
Po ostatnich wątpliwościach związanych z tzw. „Sprawą Talke”, czyli wyrokiem NSA kwestionującym prawo firmy Talke do odliczania podatku, wielu przewoźników wyraziło swój niepokój. Na szczęście reakcja operatorów kart paliwowych sprawiła, że całą sprawa została dość szybko i sprawnie wyjaśniona. W wielkim skrócie, wszyscy posiadacze kart paliwowych mają prawo odliczać podatek VAT od zakupów paliwa i jest to podparte szeregiem zapisów prawa polskiego i międzynarodowego.
Niektóre z tych zapisów determinują interpretację korzystną dla podatnika. Reasumując, jeśli klient emitenta kart paliwowych nabywa paliwo na stacji przy użyciu karty wydanej przez tego samego emitenta, dochodzi do dostawy towarów, a w tym przypadku jest to paliwo. Jeśli paliwo służy do wspomagania działalności podatnika, a w tym przypadku jest to prowadzenie przewozów i transportu, klient i posiadacz takiej karty ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycia. Prawo to wynika wprost z ustawy o podatku od towarów i usług.
Mówimy tu o tzw. transakcji łańcuchowej. Tego typu sytuacja ma miejsce wtedy, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru, przy czym podmiot pierwszy, czyli stacja paliw, wydaje towar – paliwo - bezpośrednio ostatniemu, czyli posiadaczowi karty. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w przeważającej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, jak również indywidualnych interpretacjach, wydawanych w sprawach dotyczących transakcji dokonywanych przy użyciu kart flotowych.