Karetki ratujące życie kontra fotoradary
Jak podaje Gazeta Wrocławska mandaty za przekroczenie prędkości są prawdziwą plagą i niesamowitym utrudnieniem dla pogotowia ratunkowego we Wrocławiu i Oleśnicy. Średnio 20 pism w tygodniu przychodzi na adres pogotowia. Czy da się to „wyleczyć”?
Główny Inspektorat Transportu Drogowego wysyła średnio 20 pism do pogotowia we Wrocławiu i 15 pism do pogotowia w Oleśnicy z żądaniem wskazania kierowcy karetki, który dopuścił się przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Jak twierdzą pracownicy pogotowia, zdjęcia jakie przysyłają urzędnicy, przedstawiają zarówno karetki jadące na sygnale jak i bez. W każdym piśmie kierownik pogotowia musi wykazać, że kierowcy jechali ratować ludzkie zdrowie i życie, a przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest do tego niezbędne.
- „Teraz cały dzień muszę spędzić na odpisywaniu na pisma z GITD zamiast zająć się swoimi obowiązkami. W tym tygodniu dostaliśmy 20 pism. A nie wystarczy odpisać, że samochód brał udział w akcji ratowniczej. Trzeba prześledzić zapisy GPS i książkę pojazdu oraz ustalić, skąd dokąd jechała karetka i czy na pewno dyżurny wydał zgodę na przejazd na sygnale.” – mówi Szymon Czyżewski z wrocławskiego pogotowia. Głównym pogromcą kierowców karetek jest fotoradar ustawiony przy drodze nr. 8 w miejscowości Długołęka.
Przedstawiciel Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego tłumaczy, że nie mogą oni ustalić, czy pojazd znajdujący się na zdjęciu faktycznie jechał na sygnale, ponieważ tylko pogotowie ma takie informacje. Dodatkowo urzędnicy stwierdzają, że gdyby na zdjęciu było widać, że auto jedzie na sygnale nie wysyłali by pism. Pracownicy pogotowia są jednak przekonani, że tych zdjęć nikt nie weryfikuje i wysyłane są niejako z „automatu”.