Kara za brak OC nawet za schowane auto w garażu
Nie jeździsz w ogóle swoim autem, masz je schowane w garażu bądź w jakiejś szopie i wydaje Ci się, że ubezpieczenie OC Ciebie nie dotyczy? Nic bardziej mylnego. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może przysłać Ci całkiem słony rachunek za niedopełnienie tego obowiązku.
W ubiegłym roku prawie 50 proc. kar za brak ważnej polisy OC wystawionych zostało nie na skutek kontroli drogowej, lecz dzięki ogólnopolskiej bazie ubezpieczeń komunikacyjnych, która prowadzona jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W całym 2015 r. UFG zarejestrował aż 85 tys. przypadków braku ubezpieczenia posiadaczy pojazdów samochodowych.
Hubert Stoklas, wiceprezes Funduszu, przypomina, że dzięki bazie Ośrodka Informacji UFG zidentyfikowany może zostać każdy pojazd, nawet stojący w garażu i nie wyjeżdżający na drogę. Aktualne OC musi bowiem posiadać każdy zarejestrowany pojazd.
Jak wynika ze wstępnego jeszcze podsumowania minionego roku, wpływy na konto UFG tylko z tytułu kar za brak wykupionej polisy OC wyniosły ok. 55 mln zł, tj. o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. W stosunku do 2014 r. o 14 proc. wzrosła liczba wykrytych przypadków braku polisy OC. Aż 80 proc. takich spraw zakończyło się nałożeniem kary.
Najbardziej dynamiczny wzrost nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów był w województwach: pomorskim (o ok. 40 proc.), małopolskim (o ok. 40 proc.) i lubelskim (o ok. 35 proc.). Z kolei pod względem największego odsetka wykrytych nieubezpieczonych w relacji do liczby zarejestrowanych pojazdów przodują, tak jak w poprzednich latach, województwa: lubuskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie. Oznacza to, że ryzyko kolizji z nieubezpieczonym pojazdem jest w tych regionach największe.
- Wobec rosnącej skuteczności w ustalaniu pojazdów bez OC naprawdę warto kupić polisę zamiast ryzykować około dziesięciokrotnie wyższą karę za jej brak. Szczególnie, że jak pokazują nasze statystyki, wykrycie nieubezpieczonych staje się coraz szybsze. Wspomagają nas w tym automatyczne i zaawansowane technologicznie systemy informatyczne – podkreśla Hubert Stoklas.
Z ostatnich szacunków UFG wynika, że odsetek pojazdów poruszających się po polskich drogach bez ważnego obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wykazuje tendencję malejącą i oscyluje wokół 0,7 proc. Przypomnijmy, że brak ważnej polisy OC w przypadku samochodu osobowego może kosztować właściciela od 740 do 3700 zł.