Jest nieźle. Spada liczba wypadków na polskich drogach
Choć tendencja spadkowa liczby wypadków i związanych z nimi ofiarami śmiertelnymi utrzymywała się od kilku lat, to przed rokiem niespodziewanie statystyki policyjne zanotowały wzrost zarówno wypadków, jak i liczby zabitych osób. Na szczęście po pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku sytuacja wróciła do wcześniejszego trendu. Mamy nadzieję, że na stałe.
W pierwszym półroczu 2017 r. odnotowano spadek, i to dość znaczny, liczby wypadków drogowych w naszym kraju. Towarzyszy temu również mniejsza liczba rannych i zabitych w wyniku zdarzeń drogowych.
W okresie od stycznia do czerwca br. w Polsce doszło do 14 127 wypadków, w których zginęło 1130 osób a 17 175 zostało rannych - jest to o 1249 mniej wypadków w porównaniu do półrocza 2016 r., co daje spadek o blisko 7%, a także mniej rannych o ponad 1000 i zabitych o prawie 200.
Jak wynika z analiz przeprowadzanych na miejscach wypadków, jedną z głównych ich przyczyn wciąż jest nadmierna prędkość. Warto dodać, że do najtragiczniejszych skutków dochodzi podczas dobrej pogody na prostych odcinkach drogi. Taka aura wywołuje u kierujących mylne przeświadczenie o tym, że mając dobrą nawierzchnię, widoczność i prosty odcinek drogi, mogą bagatelizować przepisy ruchu drogowego. Zakładają, że „przecież to tylko znaki – mam dobrą drogę, dobry samochód czy motocykl” – nierzadko zakładają, że to innych spotka wypadek nie ich samych. To również w związku z nadmierną prędkością dochodzi do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi. Czasem kierujący niedostosowując prędkości do warunków ruchu źle oceniają odległości i drogę, jaką potrzebują na zahamowanie czy inny tzw. manewr obronny. Pojazdy poruszające się z nadmierną prędkością powodować mogą nieodpowiednią detekcję ich prędkości a co za tym idzie tragiczną w skutkach reakcję uczestnika ruchu.
Warto przypomnieć o wybranej grupie kierowców – motocyklistach. Od początku roku brali oni udział już w 964 wypadkach. Podczas tych zdarzeń śmierć poniosło 102 a 855 osób zostało rannych. Najtragiczniejszym był ostatni weekend maja, kiedy zginęło 13 motocyklistów.
Policjanci z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przestrzegają, że oprócz konkretnych regulacji takich jak np. prędkość czy choćby pierwszeństwo przejazdu lub przejścia obowiązują niezmiennie zasady ruchu drogowego. Stosujmy się do zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. To właśnie od ich przestrzegania rozpoczyna się dbanie o bezpieczeństwo własne i pozostałych uczestników ruchu.