Jakiego rodzaju sprzęt wykorzystuje się we współczesnym blacharstwie?
Rozwój technologii produkcji nadwozi samochodowych wymusił zmiany również w blacharstwie. By zachować odpowiednią jakość usług, warsztaty blacharskie są zmuszone do inwestowania w profesjonalny sprzęt. Jakiego rodzaju są to urządzenia? Które z nich należy uznać za niezbędne we współczesnym warsztacie blacharsko – lakiernicznym?
Rama naprawcza to absolutna podstawa
Podstawowym wyposażeniem profesjonalnego warsztatu blacharsko – lakierniczego jest rama naprawcza. Za jej pośrednictwem można dokonywać napraw większości aut osobowych, terenowych i dostawczych. Do samochodów ciężarowych przeznaczone są innego rodzaju ramy, które dostosowane są do pracy z pojazdami o dużej wadze oraz gabarytach. Nowoczesne ramy naprawcze są przystosowane do integracji z elektronicznymi i mechanicznymi systemami pomiarowymi. Montaż samochodu na ramie odbywa się za pomocą podnośnika dwukolumnowego. Cały proces powinien przebiegać sprawnie i szybko, znacznie ułatwiając diagnozę oraz realizację koniecznych napraw nadwozia.
Elektroniczne systemy pomiarowe pozwalają na właściwą diagnozę
Rzetelna i profesjonalna realizacja napraw powypadkowych to jedno z głównych wyzwań współczesnego blacharstwa. W tego typu zadaniach niezwykle pomocne okazują się elektroniczne systemy pomiarowe, zintegrowane z ramą naprawczą. Umożliwiają szybkie i precyzyjne zdiagnozowanie punktów bazowych płyty podłogowej, które nie wymaga demontażu podzespołów zamontowanych w aucie. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu dla zespołu realizującego naprawę, dzięki czemu jej koszt można ograniczyć na korzyść klienta. Tym sposobem technologia znajduje swoje odzwierciedlenie w sferze ekonomicznej, co w motoryzacji często może mieć kluczowe znaczenie. Koszty eksploatacji auta są jednymi z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnej marki i modelu. Jeżeli jest szansa na ich optymalizację to z pewnością warto ją wykorzystać.
Automatyzacja procesu naprawy dzięki zgrzewarkom wielofunkcyjnym
Nadwozia współczesnych samochodów wymagają użycia do ich naprawy zaawansowanych urządzeń, takich jak innowacyjne zgrzewarki wielofunkcyjne. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które dodatkowo jest zasilane danymi dostarczanymi przez producentów, systemy tego rodzaju umożliwiają zgrzewanie blach o podwyższonych parametrach wytrzymałości. Są one szeroko stosowane we współczesnych samochodach klasy średniej i wyższej. Producenci aut dostarczają warsztatom korzystającym z homologowanych przez nich urządzeń kompletne dane, pozwalające na kompleksową realizację wszelkich napraw nadwozia. Informacje te pozwalają zgrzewarkom wielofunkcyjnym na automatyczną identyfikację rodzaju zgrzewanego materiału wraz z jego grubością, liczby blach oraz optymalne ustawienie parametrów zgodnych z technologią właściwą dla danego modelu. Skutecznie eliminuje to błędy, które mogą pojawiać się w przypadku zastosowania manualnych ustawień. Upowszechnienie zgrzewarek wielofunkcyjnych we współczesnym blacharstwie, znacznie podniosło jakość usług świadczonych przez profesjonalne warsztaty. Najbardziej zyskali zaś na tym klienci.
Zgrzewarko – wyciągarki brylują w blacharstwie
W naprawach powypadkowych wykorzystywane są zgrzewarko – wyciągarki. Umożliwiają skuteczne i szybkie pozbycie się uszkodzeń punktowych i wgnieceń, długich przerysowań powierzchni nadwozia. Najbardziej zaawansowane urządzenia tego rodzaju umożliwiają naprawy zarówno w poszyciach aluminiowych, tradycyjnych oraz o podwyższonej wytrzymałości. Najważniejsza zaletą zgrzewarko – wyciągarek jest to, że pozwalają na wyciąganie oraz prostowanie materiału bez konieczności demontażu elementów wewnętrznych karoserii takich jak na przykład podsufitki. Ułatwia to znacznie pracę blacharza, pozwalając jednocześnie wykonać ją o wiele lepiej i szybciej.
Blacharstwo potrzebuje podgrzewaczy indukcyjnych
Do ciekawszych urządzeń, które można spotkać w profesjonalnych warsztatach zajmujących się blacharstwem, należą podgrzewacze indukcyjne. Zastępują one otwarty płomień gazowy i są pod wieloma względami skuteczniejsze. Zastosowana w nich technologia podgrzewania metali od wewnątrz umożliwia między innymi prostowanie blach, demontaż listew i emblematów, usuwanie mas gumowych oraz inne czynności, ułatwiające skuteczną realizację zaplanowanej naprawy.
Sprzęt plus umiejętności to gwarancja sukcesu
Poszukując profesjonalnego i rzetelnego warsztatu świadczącego usługi blacharskie, warto z pewnością wziąć pod uwagę jego wyposażenie w profesjonalny sprzęt. W blacharstwie same umiejętności nie wystarczą. Sprzęt w tym wypadku ma równorzędne znaczenie. Wyposażenie warsztatów blacharskich najłatwiej można sprawdzić na podstawie informacji publikowanych w wizytówkach firm, dostępnych w branżowych wyszukiwarkach takich, jak https://autobooking.com/. Zaletą tego typu witryn jest również możliwość weryfikacji opinii klientów na temat jakości realizacji napraw blacharskich, dokonywanych w konkretnych miejscach. Minimalizuje to ryzyko dokonania nietrafnego wyboru. Naprawy blacharskie wiążą się przeważnie z dość poważnymi kosztami więc pewność i zaufanie do profesjonalizmu ich wykonawców jest w tej sytuacji kluczowe.