Jak zmiany czekają nas w 2017 roku
Przełom roku to jak zwykle czas zmian. Również, jeśli chodzi o przepisy, w tym przepisy dotykające bezpośrednio kierowców. W 2017 roku szykuje się trochę takich zmian, choć nie wszystkie z nich jeszcze przeszły całą ścieżkę legislacyjną.
Choć trzeba już na wstępie dodać, że największa zapowiadana od stycznia 2017 roku zmiana przepisów nie wejdzie teraz w życie, a dopiero za półtora roku. Mowa o nowej wersji systemu CEPiK 2.0, wraz z którą miały zacząć funkcjonować nowe przepisy dotyczące młodych kierowców (m.in. okres próbny) oraz elektroniczne usługi, np. możliwość sprawdzania on-line liczby punktów karnych, informacji o własnym pojeździe czy szkole nauki jazdy. Nowa baza CEPiK ma zacząć obowiązywać od 4 czerwca 2018 roku.
Zatrzymanie prawa jazdy bez okazania dokumentu
Według obecnych przepisów kierowca, który na terenie zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h, traci uprawnienia do prowadzenia samochodu na trzy miesiące. Jednak w przepisach pojawiła się luka, z której niektórzy kierowcy skrzętnie wykorzystują. Otóż, jeśli podczas takiej interwencji kierowca nie będzie miał prawa jazdy, policjant mu go nie zabierze i nie przekaże do starosty informacji o jego czasowym zabraniu, a urząd nie będzie miał podstawy do zawieszenia uprawnień.
Od 1 stycznia zmieniają się jednak przepisy w tej materii. Do zawieszenia uprawnień do prowadzenia samochodu wystarczy bowiem sama informacja od policji bądź od GITD o przekroczeniu dozwolonej prędkości na obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.
>>Zabiorą prawo jazdy, nawet gdy je zapomnisz<<
Punkty karne online
Choć wprowadzenie w życie nowej bazy CEPiK ponownie zostało opóźnione, jest szansa, że w przyszłym roku kierowcy będą mogli sprawdzić swoje punkty karne online. Stosowne przepisy przygotował resort cyfryzacji. Nowe rozwiązanie będzie funkcjonować na podobnych zasadach jak Historia Pojazdu, jednak udostępnianie danych będzie możliwe po uwierzytelnieniu osoby profilem zaufanym ePUAP. Jest szansa, że nowe rozwiązanie zacznie obowiązywać od kwietnia 2017 r.
Płatność za mandat kartą
Kolejną nowością, która powinna ułatwić życie kierowcom, ale i policjantom, będzie możliwość płacenia za mandaty drogowe kartą bezpośrednio u policjanta. Choć przepis ten powstał głównie z myślą o obcokrajowcach, którzy obecnie mogą płacić za wykroczenia drogowe wyłącznie gotówką, co rodzi wiele komplikacji, z płatności przy użyciu karty będą mogli skorzystać również polscy kierowcy, którzy zostali przyłapani na łamaniu przepisów drogowych.
Czasowe wyrejestrowanie pojazdu
Na ścieżkę legislacyjną trafił również pomysł czasowego wyrejestrowania samochodu osobowego, co pozwoliłoby zmniejszyć obciążenia związane z koniecznością płacenia za OC w przypadku kabrioletów, kamperów, pojazdów zabytkowych czy aut, które czekają na naprawę, a które przez dłuższy czas stoją nieużywane. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym jest jednak w dużej mierze uzależniona od opinii resortu finansów, który może stwierdzić, że taka zmiana będzie nieopłacalna z punktu widzenia budżetu państwa. Ewentualne wprowadzenie takich zmian w życie nie oznacza również, że każdemu takie wyrejestrowanie będzie się opłacało. Sama procedura wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania będzie zapewne trochę kosztować, ponadto właściciel będzie musiał zdać tablice rejestracyjne, a samochód przechowywać poza drogami publicznymi, strefą zamieszkania oraz strefą ruchu. Jeśli więc nie posiadamy własnego garażu czy domu z miejscem parkingowym, wówczas dojdą dodatkowe koszty przechowania takiego wyrejestrowanego pojazdu.
>>Jest szansa na czasowe wyrejestrowanie pojazdu<<
Zmiana w naliczaniu podatku akcyzowego
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji przepisów związany z naliczaniem podatku akcyzowego od sprowadzanych do kraju samochodów. Nowy projekt zakłada nie tylko nowe stawki tego obciążenia, ale przede wszystkim nową konstrukcję naliczania jego wysokości, która będzie uzależniona od pojemności silnika oraz od spełnianej przez niego normy emisji zanieczyszczeń.
Zmiany w obowiązkowych przeglądach
Jest też szansa, że w 2017 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące systemu okresowych badań pojazdów. Wśród propozycji zmian znalazła się m.in. wyższa opłata za spóźniony przegląd samochodu oraz stworzenie sieci tzw. specjalnych stacji kontroli pojazdów. Zgodnie z propozycją zmian, obok istniejących obecnie podstawowych i okręgowych stacji kontroli pojazdów, mają pojawić się jeszcze stacje kontroli działające pod nadzorem Transportowego Dozoru Technicznego. Stworzenie takich stacji podyktowane zostało dyrektywą unijną, która nakazuje państwom członkowskim stworzenie systemu nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów.
>>Zmiany w przeglądach technicznych<<
Wyższa kara za ucieczkę
Zgodnie ze zmianami w kodeksach wykroczeń oraz karnym ucieczka przed policją będzie kwalifikowana jako przestępstwo, a nie jak dotychczas - wykroczenie. Zgodnie z proponowanymi zmianami za ucieczkę będzie grozić kara w wysokości do 5 lat więzienia oraz zakaz prowadzenia samochodu od roku do nawet 15 lat.
Ostrzejsze kary dla pijanych kierowców
Resort sprawiedliwości pracuje obecnie nad projektem przepisów zaostrzających kary dla kierowców, którzy zdecydowali się zasiąść za kierownicą będąc pod wpływem alkoholu. Dziś taka osoba może zostać ukarana karą pozbawienia wolności od 9 miesięcy do 12 lat. Jednak w sporej liczbie przypadków, co najmniej w jednej trzeciej, kończy się na wyroku w zawieszeniu. Według nowych propozycji kara dla takiej osoby to minimum 2 lata bezwzględnego pozbawienia wolności.
Jak widać większość oczekiwanych zmian, jakie miałyby zacząć obowiązywać w 2017 roku, znajduje się wciąż w fazie legislacyjnej. Ale patrząc na tempo uchwalania niektórych nowych przepisów można założyć, że większość z powyższych propozycji wejdzie jednak w życie w ciągu nadchodzących dwunastu miesięcy.