Jak zapobiegać korozji karoserii samochodu?
Pojawiająca się na karoserii pojazdu rdza wpływa nie tylko na estetykę pojazdu, ale również na jego wytrzymałość i sprawność techniczną. Każde ognisko o rdzawym zabarwieniu powinno wzbudzić Twój niepokój. Dowiedz się, jak zapobiegać korozji karoserii samochodu i zadbać o swój komfort oraz bezpieczeństwo.
Dlaczego korozja stanowi zagrożenie dla karoserii auta?
Korozja to proces chemiczny, który stopniowo niszczy materiał. Jest zagrożeniem dla elementów metalowych, w tym m.in. karoserii pojazdu. Na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne plamy rdzy. Ta osłabia materiał i może powodować jego deformację. Wpływa to negatywnie na bezpieczeństwo jazdy oraz wartość samochodu, co może mieć znaczenie przy próbie jego sprzedaży.
Czynniki zwiększające ryzyko występowania korozji karoserii
Rdza rozwija się zwłaszcza wtedy, gdy karoseria narażona jest na długotrwałe działanie wilgoci i soli drogowej. Na polskich warunkach to okres od jesieni do wiosny. Sól drogowa osadza się na karoserii pojazdu i zapobiega zamarzaniu wody. Dzięki temu ta ostatnia dłużej oddziałuje na metal, powodując korozję. Inne czynniki wpływające na wzrost nasilenia tego zjawiska to m.in.: zanieczyszczenia powietrza, niewłaściwa konserwacja auta, uszkodzenia powłoki lakierniczej i bagatelizowanie drobnych ognisk rdzy.
Metody zapobiegania korozji karoserii samochodu
Zawczasu warto zadbać o odpowiednie środki zapobiegawcze. Dzięki temu karoseria pojazdu długo zachowa dobry stan techniczny. Poniżej w kilku zdaniach opisano wybrane metody zapobiegania korozji elementów metalowych pojazdu.
Regularne mycie samochodu
Bardzo ważne jest regularne mycie karoserii pojazdu. W ten sposób usuwa się z powierzchni lakieru zanieczyszczenia. W okresie zimowym nabiera to dodatkowego znaczenia, ponieważ pozwala na usunięcie soli drogowej z karoserii. W trakcie mycia należy zwrócić uwagę również na podwozie.
Stosowanie preparatów antykorozyjnych
Powoli standardem staje się stosowanie dedykowanych preparatów antykorozyjnych z kategorii kosmetyków samochodowych. To różnego rodzaju powłoki ochronne, woski i farby antykorozyjne. Należy dobrać je bezpośrednio do swoich potrzeb. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Wybrany preparat powinien być przede wszystkim bezpieczny dla karoserii Twojego pojazdu.
Unikanie mikrorys i uszkodzeń lakieru
Oczywiście bardzo ważna jest regularna kontrola stanu karoserii pojazdu. Powinna ona obejmować oględziny metalowych elementów narażonych na korozję. Należy unikać wszelkiego rodzaju mikrorys i uszkodzeń. Te osłabiają strukturę lakieru i sprzyjają rozwojowi rdzy. Aby temu zapobiec, stosuje się powłoki ochronne oraz polerowanie lakieru.
Błyskawiczna reakcja w przypadku wykrycia ognisk rdzy
Na karoserii Twojego pojazdu widoczne są pierwsze ogniska rdzy? To ważny sygnał ostrzegawczy. Należy błyskawicznie przystąpić do działania. W tym celu dokładnie oczyść powierzchnię karoserii z rdzy. Kolejnym krokiem jest jej zabezpieczenie przed postępowaniem korozji. W tym celu stosuje się m.in.: wosk ochronny, farbę antykorozyjną lub grunt antykorozyjny. Zabiegi można wykonać we własnym zakresie lub skorzystać z usług zaufanego warsztatu mechaniki samochodowej.
Ubezpieczenie dla Twojego auta
Warto też pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu pod postacią ubezpieczenia AC, którym objęty jest Twój pojazd. Zakres ubezpieczenia w LINK4 obejmuje wszelkie nagłe i niespodziewane zdarzenia. Jeżeli więc rysy i inne uszkodzenia lakieru powstaną np. na skutek kolizji, możesz otrzymać odszkodowanie.
Sprawdź ofertę na stronie https://www.link4.pl/ i skorzystaj z kalkulatora OC AC online: https://kalkulatory.link4.pl/moto/. W kilka minut poznasz wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.