Jak zabezpieczyć samochód przed dłuższym postojem
Chcesz dobrze przygotować samochód na nadejście sezonu zimowego? A może wyjeżdżasz na dłuższy urlop, a auto zostawiasz w garażu? Sprawdź w jaki sposób zabezpieczyć pojazd przed postojem, żeby następne uruchomienie odbyło się bez najmniejszych problemów.
Na jakie usterki narażone jest auto w czasie postoju?
Samochody nie lubią dłuższych postojów, a eksperci motoryzacyjni podkreślają, że auto długotrwale stojące w garażu czy na podjeździe niszczy się bardziej niż pojazd, który codziennie przemierza wiele kilometrów. Postój nie tylko przyczynia się do całkowitego rozładowania akumulatora, który często nie nadaje się już do ponownego użytku, ale może również zniekształcić opony i uszczelki, spowodować uszkodzenie tarcz hamulcowych, korozję łożysk oraz zapieczenie hamulca ręcznego. Ogromnym problemem jest także korozja podwozia, która oczywiście dotyczy w większym stopniu aut zaparkowanych na zewnątrz niż tych pozostawionych w garażu. W uwagi na liczne problemy, które mogą wiązać się z długotrwałym postojem auta, bardzo istotne staje się jego właściwe zabezpieczenie. Jak się do tego zabrać?
Płyny eksploatacyjne i zabezpieczanie karoserii
Przygotowania do dłuższego postoju warto zacząć od sprawdzenia płynów eksploatacyjnych, a także – w razie konieczności – ich uzupełnienia lub całkowitej wymiany. Trzeba również zadbać o akumulator, który w czasie kilkutygodniowej bezczynności całkowicie się rozładuje. W takiej sytuacji najlepiej wymontować go przed postojem i podłączyć do prostownika z funkcją ładowania podtrzymującego. Bardzo ważne jest również dokładne oczyszczenie auta z piasku, błota i kurzu. Jedziesz na myjnię? Pamiętaj, że mycia wymaga nie tylko karoseria, felgi, opony czy nadkola, ale także podwozie. Możesz również zdecydować się na usługę czyszczenia auta pod maską, a wtedy będziesz pewny, że samochód jest perfekcyjnie przygotowany do postoju. Dodatkowo warto zabezpieczyć karoserię przed brudem i kurzem, stosując specjalistyczne woski lub oddając auto w ręce specjalistów. Konserwacji wymagają również elementy gumowe oraz uszczelki, które zimą mogą przymarznąć w czasie postoju. Żeby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza, a jednocześnie zabezpieczyć wnętrze auta przed wilgocią i rozwojem pleśni, warto delikatnie uchylić szybę, np. od strony kierowcy.
Uzupełnij paliwo i zadbaj o opony
A co z tankowaniem auta stojącego w garażu? Eksperci motoryzacyjni radzą, żeby przed postojem uzupełnić paliwo pod sam „korek”, co pozwoli zabezpieczyć bak przed korozją. Przydatny okaże się również dodawany do paliwa dodatek stabilizujący, który chroni przed rozkładem benzyny. Zabezpieczenia przed dłuższym postojem wymagają też opony, które mogą ulec zniekształceniu. Żeby do tego nie dopuścić, należy uzupełnić ciśnienie w kołach, a następnie włożyć pod nie specjalne podkładki. Nie mniej istotne jest także miejsce, w którym zaparkujemy nasze auto. Najlepszy będzie oczywiście suchy garaż lub parking długoterminowy utrzymujący względnie stałą temperaturę. Wiele osób używa też specjalnych plandek do przykrycia pojazdu.
Źródło: parkujgo.pl