Samodzielne tankowanie LPG? Teraz to możliwe!
Chyba wielu kierowców z niecierpliwością czekało na chwilę, w której będą mogli samodzielnie zatankować LPG do swojego auta. Oczywiście są i przeciwnicy takiego rozwiązania, ale od teraz zamiast dumać i wróżyć możemy się przekonać, jak to będzie wyglądało w praktyce.
Firma Statoil Fuel & Retail Polska poinformowała, że jako pierwsza w naszym kraju wprowadziła samoobsługowe stacje autogazu. Oznacza to, że od teraz kierowca będzie mógł zatankować LPG do swojego samochodu bez konieczności oczekiwania na pracownika. Nie oznacza to naturalnie, że od dziś na wszystkich stacjach LPG zapanuje samoobsługa, choć z pewnością doświadczenie zbierane przez Statoil będzie wyznacznikiem dla innych firm.
"Dzięki inwestycjom w modernizację dystrybutorów tankowanie gazu płynnego na stacjach Statoil jest łatwe i bezpieczne, a jednocześnie pozwala kierowcom oszczędzać czas" – tłumaczy Rafał Droździak, Kierownik ds. Rozwoju Kategorii Paliw.
Na początku oszczędności czasu będą znikome lub wręcz przeciwnie, będą dłuższe kolejki na stacjach, gdyż kierowcy będą musieli się po prostu nauczyć obsługi. Niektórzy poradzą sobie sprawnie, inni mniej - uroki nowych rozwiązań.Jak czytamy w informacji prasowej udostępnionej przez firmę Statoil Fuel & Retail Polska, grupa 240 stacji Statoil, na których wprowadzono samoobsługę przy tankowaniu autogazu, została przygotowana technicznie oraz opatrzona czytelnymi instrukcjami obsługi i oznaczeniami, więc każdy, kto ma doświadczenie w tradycyjnym tankowaniu powinien poradzić sobie i w tym przypadku. Co więcej, w godzinach otwarcia stacji zawsze możliwe jest samodzielne tankowanie autogazu, choć osoby, które poczują się niepewnie mogą poprosić o pomoc obsługę stacji korzystając z przycisku na dystrybutorze.
Oprócz tego w informacji prasowej czytamy:
Dystrybutory paliwowe zostały przystosowane do samodzielnego tankowania LPG w taki sposób, aby zapewnić klientom maksymalne bezpieczeństwo. Zostały one wyposażone m.in. w pistolety zapobiegające niekontrolowanemu wypływowi gazu. Konstrukcja pistoletu umożliwia tankowanie tylko wtedy, kiedy jest on prawidłowo podpięty do zaworu wlewowego w pojeździe. Instalacje LPG na stacjach Statoil zostały również wyposażone w dodatkowy zawór odcinający dopływ gazu oraz przycisk alarmowy pozwalający wezwać obsługę w razie wystąpienia niebezpieczeństwa, podkreśla Slawomir Adamski, Starszy Kierownik ds. BHP.
Stanowiska do tankowania LPG są również stale monitorowane, umożliwiając obsłudze bieżącą obserwację tego, co dzieje się przy dystrybutorze.
Ponadto na dystrybutorach umieszczone zostały czytelne instrukcje obsługi, które za pomocą znaków graficznych oraz informacji tekstowych precyzyjnie opisują proces tankowania autogazu. Przy opracowaniu piktogramów wykorzystano doświadczenia z innych krajów, w których Statoil Fuel & Retail posiada sieć stacji paliw prowadzących samoobsługę przy tankowaniu LPG.
7 maja br firma Statoil Fuel & Retail Polska rozpoczyna również kampanię informacyjną na portalach internetowych i w prasie, adresowaną do użytkowników autogazu. Celem kampanii będzie edukacja klientów w zakresie zasad bezpieczeństwa oraz korzyści płynących z samodzielnego tankowania LPG. Firma przygotowała instruktażowy film wideo, który będzie rozpowszechniany w sieci. Dodatkowo na stronie internetowej www.statoil.pl znajduje się nowa sekcja poświęcona samoobsłudze LPG.
Firma Statoil wspomina również o tym, o czym powinien pamiętać każdy kierowca. Przede wszystkim instalacja LPG zamontowana w pojeździe musi być sprawna technicznie - to oczywiste. Ponadto firma Statoil Fuel & Retail Polska zaleca klientom stosowanie rękawic ochronnych. Co prawda nie jest to konieczne, ale takowe rękawice takie można nabyć na wszystkich stacjach Statoil prowadzących samoobsługę LPG.
A jakie jest Wasze zdanie na temat tej małej rewolucji? Zamierzacie skorzystać, korzystaliście, czy będziecie unikać? Zapraszamy do dyskusji!