Producent olejów Mobil 1 szuka przyszłych inżynierów
ExxonMobil, producent olejów silnikowych Mobil 1, zachęca młodzież do studiowania na kierunkach przyszłościowych i wiązania swojej kariery z matematyką, naukami przyrodniczymi i nową technologią. Wszystko w ramach międzynarodowego programu Sci-Tech Challenge i współpracy z Junior Achievement Young Enterprise (JA-YE), największą w Europie organizacją wspierającą przedsiębiorczość wśród młodych. Program Sci-Tech Challenge jest prowadzony w Europie od trzech lat. W Polsce trwa jego pilotażowa edycja, w której uczestniczy już ponad 800 uczniów. Honorowy patronat nad finałem ogólnopolskim Sci-Tech Challenge objął Lee Feinstein, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Program Sci-Tech Challenge jest skierowany do uczniów w wieku 15-18 lat i ma zachęcić ich do zainteresowania się przedmiotami, które pomogą zdobyć indeksy na najbardziej przyszłościowych kierunkach studiów wyższych. Uczestnicy programu poznają wyzwania współczesnego świata, w tym sektora energetycznego. Poza Polską program jest obecnie prowadzony w 8 innych krajach – Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. W ciągu 3 lat
w programie wzięło udział 5400 uczniów oraz 180 nauczycieli. W Polsce akcja objęła już ponad 800 uczniów, a wolontariusze ExxonMobil pod koniec ubiegłego roku odwiedzili szkoły w Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Koszalinie i Bytomiu. Projekt koordynuje należąca do sieci JA-YE Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Program Sci-Tech składa się z czterech etapów. Pierwszy to internetowy quiz, który jest jedynie rozgrzewką przed kolejnymi etapami projektu. Test jest opracowany na podstawie raportu ExxonMobil „Outlook for Energy – A View to 2030”. Test ma zwiększyć świadomość uczniów na temat wyzwań energetycznych XXI wieku. Uczestnicy, którzy odpowiedzą poprawnie na co najmniej 80% pytań, uzyskują specjalny dyplom.
W drugim etapie projektu przedstawiciele ExxonMobil odwiedzają wybrane szkoły i rozmawiają z uczniami o swojej karierze i doświadczeniach zawodowych. Podczas spotkań inżynierowiez ExxonMobil sprawdzają również wiedzę uczniów przed finałem ogólnopolskim, kiedy to w ciągu jednego dnia uczestnicy rozwiązują problem związany z tematem energii, przedstawiony przez ExxonMobil. Wolontariusze z tej firmy są mentorami dla zespołów i doradzają im, jak przygotować się do trudnych pytań jury na ostatnim etapie projektu. W rozgrywkach europejskich, w których Polskę reprezentować będzie najlepszy zespół, wytypowany przez jury, międzynarodowe zespoły po raz kolejny rozwiązują problemy energetyczne współczesnego świata.
Wsparcie dla programów naukowych to obok walki z malarią i wyrównania szans ekonomicznych kobiet, jedno z głównych działań dodatkowych firmy ExxonMobil. W Europie widoczny jest brak odpowiednich umiejętności i wiedzy w dziedzinie matematyki, nauk przyrodniczych i technologii. Liczne badania dowodzą, że na całym kontynencie spada liczba absolwentów tych kierunków. Jednocześnie branża przemysłowa prognozuje rosnące zapotrzebowanie na tych ekspertów w przyszłości. Firmy, jeżeli chcą zatrudniać osoby z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą, muszą zaangażować się w ich rozwój we wczesnym wieku. Dlatego producent olejów silnikowych Mobil 1 wspiera program, który stawia na dziedziny ważne dla sektora energetycznego i zachęca młodzież do rozpoczynania kariery w tym zakresie.
Międzynarodowy program Sci-Tech Challenge zwiększa świadomość uczniów o przemyśle energetycznym i związanych z nim wyzwaniach. Pozwala również spotkać się z przedstawicielami branży. Inicjatywa pokazuje, że programy CSR oparte na umiejętnościach mają duży wpływ na powiązanie potrzeb przemysłu z edukacją. Więcej informacji na stronach www.exxonmobil.com i www.ja-ye.org