Prędkość - adrenalina i duch rywalizacji!
Konstruktorzy samochodów prześcigają się w pomysłach, które mają zapewnić jak najlepsze osiągi silników. Niestety, wielu amatorów szybkich samochodów realizuje swoje pasje szybkiej jazdy na drogach publicznych. Konsekwencje tych zachowań mają tragiczne skutki w publikowanych przez Komendę Główną Policji, corocznych statystykach zdarzeń drogowych.
W 2013 roku niedostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego było jedną z głównych przyczyn wypadków. Z tego powodu na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych i na autostradach doszło do 7 230 wypadków. W ich wyniku zginęło 966 osób, a 11 344 zostało rannych.
W minionym roku na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został przygotowany raport Prędkość pojazdów w Polsce w 2013 roku. Raport ten podkreśla znaczenie prędkości, jako głównej przyczyny wypadków, której wzrost powoduje:
- wydłużenie drogi potrzebnej do zatrzymania pojazdu. Wydłuża się droga hamowania, a także długość odcinka przejechanego w czasie potrzebnym do reakcji,
- zwiększenie energii zderzenia. Skutkiem tego są większe konsekwencje wypadków,
- zmniejszenie przyczepności pojazdu,
- zawężenie pola widzenia i zmniejszenia odbieranych informacji.
Badania do ww. raportu prowadzone były na wybranych odcinkach dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych na próbie ponad 250 000 pojazdów. Dane opublikowane w raporcie dotyczą m.in.: prędkości średnich pojazdów, udziału pojazdów przekraczających dopuszczalne limity prędkości oraz udziału pojazdów jadących w niebezpiecznych odstępach.
Na podstawie przeprowadzonych badań oszacowano, że w 2013 roku średnia prędkość pojazdów wynosiła:
- na drogach ekspresowych z limitem 120 km/h 111 km/h,
- na drogach zamiejskich z limitem 90 km/h: krajowych 94 km/h, wojewódzkich 84 km/h, powiatowych 80 km/h,
- na drogach w strefach zabudowy: dwujezdniowe ulice w miastach - 59 km/h w dzień
Na podstawie przeprowadzonych badań, twórcy raportu oszacowali, że w roku 2013 kierowcy jadący samochodami w Polsce, w 64% przypadków przekroczyli dopuszczalne limity prędkości. Oddzielnym problemem, który stwierdzono, była jazda w zbyt małych odstępach od samochodów poprzedzających. Stwierdzono również, że pomimo prowadzonych akcji informacyjnych liczba samochodów przekraczających prędkość rośnie - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto KODA.
Wszystkie te dane, szczególnie w kontekście statystyk wypadków spowodowanych przez nadmierną prędkość pokazują, jak ważne jest dopasowanie prędkości do panujących na drodze warunków, a także przestrzegania limitów prędkości przypisanych do rodzajów dróg. Pamiętajmy o tym, żeby każda podróż samochodem, kończyła się szczęśliwym powrotem.