Nie wożę powietrza w samochodzie
Od kilku dni obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To najbardziej rozpowszechniona w Europie akcja mająca na celu promocję alternatywnych form podróżowania.
Jak co roku do udziału w akcji zgłosiło się także kilkadziesiąt polskich miast. W wielu z nich zaplanowano na jutro imprezy i happeningi. W niektórych zamknięta dla ruchu zostanie część ulic, a kierowcy będą mogli (np. na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego) podróżować przez cały dzień za darmo komunikacją miejską.
Zachęcając mieszkańców do rezygnacji z jazdy samochodem, władze miast chcą zwrócić uwagę na problemy z zanieczyszczeniem powietrza, a także wskazać bardziej ekologiczne formy przemieszczania się po mieście, takie jak spacer, jazda na rowerze czy przejazd autobusem.
Niestety całkowite pozbycie się samochodów z miasta jest niewykonalne. Dlatego w Europie Zachodniej – oprócz rezygnacji z jazdy samochodem – promuje się także rozsądne korzystanie z samochodu, w tym umawianie się na wspólne dojazdy samochodem do pracy czy na uczelnię. Od kilku lat we Francji w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu obchodzi się „Dzień carpoolingu”, któremu patronuje tamtejsze Ministerstwo Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju. Inicjatywy mające na celu promocję carpoolingu wspierane są także przez niemieckie samorządy czy rząd w Hiszpanii.
Jak znaleźć towarzysza podróży? Wielu kierowców i pasażerów zamieszcza ogłoszenia na przykład na tablicach ogłoszeniowych na uczelniach czy w biurowcach. Ogromne możliwości stwarza także Internet: lokalne fora, ogólne portale ogłoszeniowe czy serwisy dedykowane stricte carpoolingowi.
Carpooling to jednak nie tylko sposób na zmniejszenie hałasu i zanieczyszczeń powodowanych przez transport samochodowy. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Środowiska, średnie miesięczne wydatki związane z utrzymaniem samochodu osobowego wynoszą ponad 430 zł. Dzięki wspólnym przejazdom powyższa kwota może być nawet o 300 zł mniejsza.