Michelin ROSYPE - akcja zakończona
Prawie 60 proc studentów, którzy wzięli udział w polskiej edycji programu ROSYPE zadeklarowało zmianę w swoim sposobie jazdy. Co trzeci student przyznał w anonimowej ankiecie, że jeździ za szybko, a co czwarty, że w minionym roku zapłacił mandat. Ankiety przeprowadzono podczas debat towarzyszących realizowanemu w Polsce programowi ROSYPE.
Zakończyła się polska edycja ROSYPE (Road Safety for Young People in Europe) europejskiego programu edukacyjnego na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze, organizowanego przez Michelin i współfinansowanego przez Komisję Europejską. Program Programem zaplanowanym na lata 2009-2012 zostanie objętych w Europie ok. 700 tys. dzieci i młodzieży. Polska edycja ROSYPE była realizowana z myślą o studentach.
Program przeprowadzony na uczelniach w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie składał się z praktycznych testów na symulatorach oraz debaty z udziałem studentów i ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W próbach na symulatorach zderzeń i jazdy na nieprawidłowym ciśnieniu wzięło udział ok. tysiąca studentów.Podczas debat .organizowanych pod hasłem „Młodzi ludzie ofiarami i sprawcami wypadków drogowych – prędkość, potrącenia pieszych” studenci mogli dyskutować z ekspertami i obejrzeć poruszającą prezentację Komendy Stołecznej Policji, która pokazuje tragiczne skutki wypadków spowodowanych przez młodych kierowców w wieku od 19 do 24 roku życia, których najczęstszą przyczyną była zbyt duża prędkość. Debaty odbyły się na Politechnice Warszawskiej, Politechnice Gdańskiej i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Przed każdą debatą oraz po ich zakończeniu, wśród studentów przeprowadzono ankietę dotyczącą. ich sposobu jazdy. Po wysłuchaniu głosów ekspertów i prezentacji Policji, prawie 60% studentów zadeklarowało, że zamierza zmienić sposób swojej jazdy i jeździć bezpieczniej. Co ciekawe, 30% studentów przyznało, że często przekracza dozwoloną prędkość, co wpisuje się w statystyki policyjne, które mówią, że ok. 30% śmiertelnych wypadków spowodowanych jest przez nadmierną prędkość. Ciekawe jest również, że ponad 55% uczestników debaty stwierdziło, że Polacy nie jeżdżą lub rzadko jeżdżą zgodnie z przepisami. Zapytani czy sami jeżdżą zgodnie z przepisami, 40% odpowiedziało, że zawsze lub często. To wyjaśnia, dlaczego 25% studentów biorących udział w debacie otrzymało mandat w ciągu ostatniego roku.
Na pytanie, dlaczego nie przestrzega się przepisów i przekracza prędkość, padały takie odpowiedzi, jak: „inni jeżdżą niezgodnie z przepisami, to ja też”, „jeżdżę bezpiecznie, ale lubię jeździć szybko”. W ankiecie przeprowadzonej po debacie, studenci przyznawali natomiast: „przestraszyły mnie konsekwencje zbyt szybkiej jazdy, będę jeździł bezpieczniej”, „prezentacja podziałała na moją wyobraźnię”.
„Żywa reakcja młodzieży na akcję ROSYPE zorganizowaną przez Michelin jest dowodem tego, że młodzi ludzie dostrzegają problem niebezpieczeństwa na drogach, może tylko nie do końca są świadomi, że poprawa tego stanu w dużej mierze może zależeć od nich samych, od zmiany ich zachowań i nawyków. Naszą rolą jest dać im tę wiedzę, pokazać konsekwencje nieodpowiedzialnych decyzji w ruchu drogowym, a przede wszystkim stworzyć warunki do nauki prawidłowych postaw.” – komentuje dr inż. Joanna Żukowska, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego z Politechniki Gdańskiej
„Głównym celem takich działań, jak program ROSYPE powinna być zmiana mentalności uczestników ruchu drogowego. Powinniśmy przede wszystkim edukować młodych kierowców, że muszą zdawać sobie sprawę z wpływu prędkości na bezpieczeństwo jazdy i dostosowywać ją do panujących warunków na drodze” – komentuje Andrzej Grzegorczyk z Instytutu Transportu Samochodowego.
Podczas tegorocznej edycji programu ROSYPE w Polsce, organizatorzy udostępniali studentom z Warszawy, Gdańska i Olsztyna dwa symulatory:
• symulator jazdy na oponach o prawidłowym i nieprawidłowym ciśnieniu, sprowadzony specjalnie z Francji przez organizatora programu Michelin;
• symulatora zderzeń, który pozwolił studentom odczuć skutki czołowego zderzenia o małej prędkości.
W każdym z symulatorów zasiadło prawie 1000 studentów. „Jazda na takich symulatorach może pomóc młodym kierowcom wyobrazić sobie skutki jazdy z nadmierną prędkością i zniechęcić ich do naciskania pedału gazu. Lepiej przeżyć to w symulatorze, czy zobaczyć na prezentacji, niż na żywo.” – mówi Iwona Jabłonowska, koordynator akcji z Michelin Polska. – „Uznaliśmy, że połączenie praktycznych prób na symulatorach z dyskusjami podczas debat pomoże nam skuteczniej przemówić do najmłodszych kierowców.”
W polskiej edycji ROSYPE partnerami byli: Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) w Olsztynie i Warszawie oraz Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego (PORD) w Gdańsku, Instytut Transportu Samochodowego, Polski Czerwony Krzyż, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Program uzyskał także merytoryczne wsparcie Policji.
Program ROSYPE jest częścią globalnej strategii Michelin zmierzającej do poprawy bezpieczeństwa na drogach i ograniczenia liczby wypadków drogowych. Firma Michelin działa w GRSP – Global Road Safety Partnership oraz Stowarzyszeniu Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego i od wielu lat zaangażowana jest w projekty związane z promowaniem wśród kierowców świadomości wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo jazdy.