Isuzu, MSZ i Prezydent wspierają wakacje dla dzieci z Japonii
Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziły w marcu br. Japonię wywołały w polskim społeczeństwie wiele odruchów solidarności, zmobilizowały Polaków do dużej ofiarności i działań humanitarnych na rzecz poszkodowanych przez żywioł.
Polski Związek Karate Tradycyjnego oraz grupa osób i organizacji związanych z Japonią, zaproponowała przyjecie na okres wakacji 30-osobowej grupy dzieci z terenów najbardziej poszkodowanych przez żywioł. Projekt uzyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także znaczną pomoc ze strony Ambasady RP w Tokio, Polskiej Federacji Aikido oraz lokalnych i wojewódzkich władz samorządowych.
W trakcie swojego pobytu w dniach 24 lipca – 10 sierpnia br. grupa 30 japońskich dzieci będzie miała zapewnioną całodobową opiekę pedagogiczną, zajęcia sportowe i rekreacyjne, warsztaty kulturowe i naukę języka polskiego, spotkania z polskimi dziećmi oraz piesze, rowerowe i kajakowe wycieczki po okolicy. W tym czasie dzieci odwiedzą także Kraków wraz z Centrum Manggha, Wieliczkę, Niepołomice oraz Warszawę, gdzie zostaną przyjęte przez Małżonkę Prezydenta RP.
Program wyjazdu i pobytu jest wspierany przez polskie i japońskie firmy prywatne, m.in. Mennica Polska S.A., Polkomtel S.A., HBO Polska Sp. z o.o., HMI Sp. z o.o., Isuzu Automotive Polska, Wedel S.A, Harima High School z Himeji, Toshiba Power Corp., Tokyo New Otani Hotel oraz wiele innych.
Patronat honorowy nad projektem objął Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski. Powstał Komitet Honorowy, którego przewodniczącym został Prezydent Lech Wałęsa. Funkcję Sekretarza Komitetu przyjął Przewodniczący Polskiej Federacji Aikido i były ambasador RP w Japonii Jerzy Pomianowski. Lista członków Komitetu Honorowego oraz wszystkie dodatkowe informacje dostępne są na stronie PZKT www.karate.pl.