Inwestycje o wartości 700 milionów euro w zakładzie Sevel we Włoszech
Dyrektor generalny Fiata, Sergio Marchionne, zaprezentował dzisiaj lokalnym władzom plan przyszłych działań dla zakładu Sevel w mieście Atessa (prowincja Chieti, Włochy), gdzie produkowany jest lekki samochód dostawczy Ducato.
Inwestycja wynosząca około 700 milionów euro, w ciągu pięciu lat pozwoli zakładowi Sevel, funkcjonującemu według standardów World Class Manufacturing, utrwalić swoją pozycję jednego z najnowocześniejszych zakładów motoryzacyjnych na świecie.
Inwestycje, z których 550 milionów euro pochodzi z Fiat-Chrysler, a 150 milionów z PSA, przeznaczone zostaną na pokrycie kosztów zamontowania 60 robotów spawalniczych i wyremontowanie 25 systemów lakierowania natryskowego, nową linię montażową oraz reorganizację logistyczną, które przygotują zakład do produkcji szerszej gamy produktów w celu zaspokojenia różnorodnych i licznych wymagań klientów i rynku.
Zakład Sevel w Val di Sangro, parytetowa spółka joint venture zawiązana pomiędzy Fiat Group Automobiles a PSA-Peugeot Citroën, uroczyście został otwarty 28 listopada 1981 roku przez prezydenta Republiki, Sandro Pertini w obecności prezesa Fiata, "l'avvocato" Giovanni Agnelli.
Obecnie w zakładzie produkowane są lekkie samochody dostawcze, takie jak: Fiat Ducato, Peugeot Boxer i Citroën Jumper.
Do dnia dzisiejszego w zakładzie wyprodukowano ponad 4,5 miliona samochodów, a zakład zatrudnia ponad 6.000 osób, stanowiąc najważniejszy ośrodek przemysłowy w regionie Abruzzo (Abruzja). Zdolność produkcyjna wynosi około 300 tysięcy samochodów na rok, a produkcja odbywa się na trzy zmiany przez pięć dni w tygodniu.
Fiat Group Automobiles produkuje lekkie samochody dostawcze (LCV) dla marki Fiat Professional w 8 zakładach na całym świecie, w tym w Sevel, które jest największym zakładem w Europie produkującym lekkie samochody dostawcze z tego segmentu.
Oprócz Ducato, gama Fiat Professional obejmuje również Doblò, Fiorino, Scudo, Strada oraz wersje van Pandy, Punto i Bravo. Sprzedawany obecnie w ponad 80 krajach na całym świecie, w pierwszych pięciu miesiącach 2013 roku, Ducato było najlepiej sprzedającym się modelem w swoim segmencie w Europie, z udziałem w rynku równym 21,7%. Już od dawna utrzymuje pozycję lidera rynku włoskiego, z udziałem w rynku równym 42,7% w pierwszych pięciu miesiącach 2013 roku. Na poziomie europejskim, w 2012 roku model osiągnął udział w rynku wynoszący 18,1%, ustanawiając roczny rekord wszech czasów.