Fundacja Audi dla Środowiska wyróżniona przez ONZ
Centrum Ekologii „Pracownia Natura“ w Breitengüßbach zyskało międzynarodowe uznanie. W imieniu Agencji ONZ ds. dziesięcioletniego Ekologicznego Planu Strategicznego, Melanie Huml, bawarska Sekretarz Stanu ds. Środowiska, nadała tej inicjatywie oficjalny status projektu spełniającego założenia Planu.
W ten sposób uhonorowała Fundację Audi dla Środowiska i jej partnerów za wzorowe działania na rzecz bioróżnorodności. Dzięki „Pracowni Natura“, na 125 hektarach powierzchni można się przekonać jak wygląda tutejsza przyroda i gatunkowa bioróżnorodność. Centrum Ekologii zaczyna właśnie wdrażanie kolejnego projektu. Bezpiecznych siedlisk dla nietoperzy, urządzonych w dawnych bunkrach i w drzewach.
„Wyróżnienie jest bodźcem do kontynuowania naszych działań“ – powiedział dr Dagobert Achatz, dyrektor Fundacji Audi dla Środowiska (Audi Stiftung für Umwelt GmbH). „Naszym celem jest wspieranie zrównoważonego współistnienia człowieka i przyrody. By w przyszłości było to możliwe, konieczne jest doświadczanie natury i jej zrozumienie przez człowieka. Dzięki temu obudzimy gotowość do zrównoważonego działania“.
Organizacja Narodów Zjednoczonych, na lata 2011-2020, przyjęła Plan Strategiczny „Dekada Bioróżnorodności”. Jego celem jest zachowanie biologicznej różnorodności.
W związku z tym, Organizacja wyszukuje i wyróżnia projekty, takie jak Centrum Ekologii „Pracownia Natura“ w Breitengüßbach, które w godny naśladowania sposób zmierzają do realizacji założeń Planu. Poza okolicznościowym dyplomem, Sekretarz Stanu Melanie Huml wręczyła Pracowni „Drzewo różnorodności“, czyli kolorową, drewnianą rzeźbę, która symbolizuje barwną różnorodność i jedyne w swoim rodzaju piękno natury. Informacje o projekcie dostępne są na niemieckiej stronie internetowej poświęconej Planowi Strategicznemu Bioróżnorodność: www.un-dekade-biologische-vielfalt.de.
Podczas uroczystości wręczenia wyróżnienia, Fundacja Audi dla Środowiska i jej partnerzy przedstawili także inny projekt, który stworzono na terenie Centrum Ekologii w Breitengüßbach. Dawne bunkry, drzewa oraz założone specjalnie w tym celu zbiorniki wodne, oferują bezpieczne schronienie dla różnych gatunków nietoperzy, np. dla gacka brunatnego i borowca olbrzymiego. Poglądowe tablice informacyjne umożliwiają gościom zapoznanie się z życiem tych fascynujących ssaków. Każdy zwiedzający może także na swoim smartfonie otworzyć stronę www.aif-map.de i z jej pomocą korzystać z nawigacji po całym terenie Centrum.
Fundacja Audi dla Środowiska zainicjowała swą działalność rok temu, tworząc w Centrum Ekologii w Breitengüßbach „Pracownię Natura“. Na 125 hektarach terenu należącego do Centrum, zwiedzający przez cały rok mają możliwość poznawania bogactwa przyrody. Urządzone tu leśne przedszkole, przez zabawę propaguje wiedzę i wyrabia w młodym pokoleniu właściwe podejście do natury i środowiska.
W kolejnych latach realizowane będą nowe inicjatywy. Partnerami projektu są organizacje ekologiczne i instytucje: Initiative Artenschutz z Frankonii, organizacja działająca na rzecz ochrony gatunków, gmina Breitengüßbach i towarzystwo zajmujące się rozwojem ustawicznym Entwicklungsgesellschaft Breitengüßbach.