Bezpieczna zima z Chevroletem
Za oknem spadł pierwszy śnieg, dlatego warto już dzisiaj pomyśleć o zbliżających się feriach świąteczno-noworocznych. Jesienno-zimowe warunki na drodze rzadko są przyjemne, a pogoda lubi zaskakiwać w najmniej oczekiwanej sytuacji. Chevrolet wraz z ratownikami GOPRu przedstawia więc kilka wskazówek, które pomogą przygotować się do wyjazdu oraz bezpiecznie dotrzeć do celu. Fanom białego szaleństwa przypomnimy także jak zachować się na stoku, aby zabawa na nartach lub snowboardzie była nie tylko fajna, ale i bezpieczna.
Zmień opony
Kiedy temperatura spada to znak, że trzeba zmienić opony. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś to koniecznie, gdyż tylko zimowe ogumienie zapewnia dobre właściwości trakcyjne twojego samochodu oraz skraca drogę hamowania.
Sprawdź akumulator
Zanim wyjedziesz na upragniony urlop sprawdź koniecznie akumulator, światła oraz wycieraczki. Uzupełnij także płyn do spryskiwaczy, najlepiej na zimowy, który zapobiega zamarzaniu.
Na śliskiej nawierzchni…
Ruszanie na śliskiej nawierzchni może być bardzo niebezpieczne. Dlatego pamiętaj, by włączyć delikatnie sprzęgło. W przypadku automatycznej skrzyni biegów wybierz program zimowy, który umożliwi ci lżejsze ruszanie. Rekomendowane jest, aby krótko po ruszeniu zrobić próbę hamowania, która pomoże uzyskać lepsze wyczucie stanu jezdni. Pamiętaj też, by zawsze przy hamowaniu spojrzeć w lusterko wsteczne! Na ośnieżonej drodze unikaj gwałtownych manewrów hamowania, zmiany biegów i kierunków.
Łańcuchy zimowe
Jeżeli wybierasz się w góry pamiętaj, że niezbędne mogą być łańcuchy zimowe. Na górskich terenach narciarskich może spaść tak dużo śniegu, że przekroczone zostaną możliwości nawet najlepszej opony zimowej. Trzeba równocześnie pamiętać o zdjęciu łańcuchów, kiedy ponownie pojawi się asfalt. Żeby nie mieć później problemów, najlepiej przećwicz zakładanie ich przed wyjazdem.
Baw się bezpiecznie na nartach i snowboardzie
Spędzając urlop w górach nie należy zapominać o bezpieczeństwie również na stokach. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny nie tylko za własne zachowanie, ale także za złe działanie sprzętu, którego używasz. Z reguły wszelkie kolizje na stokach spowodowane są nadmierną szybkością, nieopanowaniem sprzętu lub niezachowaniem odpowiedniej odległości od innych narciarzy lub snowboarderów.
Tak jak na drodze, tak i na stoku powinieneś dostosować jazdę na nartach lub snowboardzie do swoich umiejętności, warunków atmosferycznych i tych panujących bezpośrednio na stoku. Zawsze osoba zjeżdżająca przed nami ma pierwszeństwo. Trzeba zapewnić jej też wystarczająco dużo miejsca na swobodne wykonanie swoich ruchów. Wyprzedzający narciarz lub snowboarder odpowiada za zakończenie tego manewru w taki sposób, aby nie spowodować utrudnień wyprzedanemu.
Trasy narciarskie oznaczone są kolorami, w zależności od ich stopnia trudności: czarna, czerwona, niebieska lub zielona oraz znakami, które pokazują kierunek lub ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Pamiętaj więc o dostosowaniu trasy do swoich umiejętności.
Chevrolet Captiva samochód GOPRu
Do jazdy w trudnych zimowych warunkach doskonale nadaje się Chevrolet Captiva. Zalety tego SUVa zostały potwierdzone przez ratowników GOPR, którzy używają ich w swojej codziennej pracy. Captiva świetnie radzi sobie zarówno w mieście jak i na bezdrożach. Jazdę w trudnych warunkach pogodowych i na śliskim podłożu ułatwia inteligentny, aktywny system napędu na wszystkie koła, który stale utrzymuje trakcję i jest całkowicie zintegrowany z systemami ABS i ESC, co dodatkowo zwiększa kontrolę nad pojazdem oraz aktywne bezpieczeństwo. Ponadto asystent zjazdu z góry DCS, który jako wyposażenie seryjne jest wyjątkiem w segmencie, umożliwia bezpieczne pokonanie ze stałą prędkością nawet na pochyłościach bez konieczności hamowania przez kierowcę.
W czasie zimowego urlopu na pokrytych śniegiem drogach tego typu rozwiązania są dużym ułatwieniem dla kierowcy. Dodatkowym atutem Captivy jest niewątpliwie jej cena. Tego dużego i przestronnego SUVa w wersji podstawowej można kupić już od 77.990 zł. Wyposażona jest m.in. w 16-calowe felgi z lekkich stopów, sześć poduszek powietrznych i klimatyzację. Tylko do końca roku Captiva dostępna jest z „kratką” za 71.600 zł. netto.
Chevrolet Captiva od 4 lat jest samochodem w służbie ratowników GOPR. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to organizacja zrzeszająca 1 500 ochotników oraz 150 ratowników zawodowych. Teren jej działania to przede wszystkim obszar Polski ze szczególnym uwzględnieniem regionów górskich. GOPR od ponad 50 lat niesie pomoc w górach ludziom, których zdrowie lub życie jest zagrożone, zapobiega wypadkom oraz chroni środowisko naturalne.