Alfa Romeo świętuje 90. rocznicę swojego pierwszego zwycięstwa w zawodach w Brescii
Podczas Mille Miglia 2018 marka Alfa Romeo świętuje 90. rocznicę swojego pierwszego zwycięstwa w zawodach w Brescii.
Od 16 do 19 maja br., na tradycyjnej trasie Brescia-Rzym-Brescia, odbędzie się 36. edycja historycznego wyścigu upamiętniającego „najpiękniejsze wyścigi na świecie", jak zwykł nazywać je Enzo Ferrari.
Jest to niepowtarzalny zlot, w którym weźmie udział Alfa Romeo, występująca zarówno w charakterze sponsora, jak i „jubilatki", ponieważ edycja Mille Miglia 2018 zbiega się z 90. rocznicą pierwszego zwycięstwa marki w legendarnych wyścigach, które odbywały się w latach 1927-1957.
Ponadto, w Brescii można będzie zobaczyć kilka cennych samochodów zabytkowych Alfy Romeo, jak: 6C 1500 SS, 6C 1750 GS, 1900 SS i 1900 Sport Spider, które należą do kolekcji FCA Heritage, działu Grupy zajmującego się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego włoskich marek FCA. U boku tych okazów pojawi się 30 współczesnych modeli, w tym Giulia i Stelvio, które występować będą, jako oficjalne samochody Mille Miglia 2018.
Jubileuszowy etap w Muzeum Alfy Romeo - „Wehikule czasu"
1 kwietnia 1928 roku Giuseppe Campari i Giulio Ramponi stanęli na najwyższym stopniu podium, dzięki 6C 1500 Super Sport, jednemu z największych dzieł Vittoria Jano, które wyróżniło się swoją rewolucyjną mechaniką ze stałą i turbodoładowaną głowicą. Ten niezwykły samochód pokonał trasę 1618 km z niezłą średnią 84 km/h, uzyskując w ten sposób pierwsze z 11 zwycięstw Alfy Romeo, z czego 7 z rzędu w okresie od 1932 do 1938 roku: był to rekord, który nie został już nigdy pobity.
Aby uczcić tę niezwykłą rocznicę, marka zaplanowała mnóstwo specjalnych inicjatyw. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zaplanowany na 19 maja br. etap w Muzeum Alfy Romeo, nazywanym „Wehikułem czasu", gdzie startujące samochody zmierzą się w próbach szybkościowych na wewnętrznym torze zakładu w Arese. Jest to oryginalny sposób, aby oddać hołd legendzie Alfy Romeo i jednocześnie wyróżnić 69 modeli wystawianych w Muzeum, które zapisały jedne z najpiękniejszych kart historii światowej motoryzacji: od pierwszego modelu A.L.F.A. (24 KM) poprzez słynną 6C 1750 Gran Sport, zwyciężczyni Mille Miglia, prowadzoną przez Tazio Nuvolari i Gran Premio 159 „Alfettę 159" - zwyciężczynię Mistrzostw Świata Formuły 1 z Juánem Manuelem Fangio za kierownicą, aż po legendarną Alfę 33 TT 12.
Cztery rzadkie egzemplarze Alfy Romeo na rajdzie w Brescii
W Brescii można będzie zobaczyć kilka cennych samochodów zabytkowych Alfa Romeo należących do kolekcji FCA Heritage, działu Grupy zajmującego się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego włoskich marek FCA. Przede wszystkim, oczy wszystkich miłośników Alfy skierowane będą na 6C 1750 Gran Sport, legendarny model, którym Tazio Nuvolari i Giovanni Battista Guidotti zwyciężyli wyścig w 1930 roku. Oprócz anegdoty o „wyprzedzaniu z wyłączonymi światłami", podczas tego wyścigu kierowca z Mantui ustanowił rekordową średnią prędkość 100 km/h. Nadwozie zostało zaprojektowane przez mediolańskie atelier Zagato i do teraz wzbudza zachwyt tych, którzy mają szczęście ją zobaczyć. Duże zainteresowanie wzbudzi też zapewne drugi startujący samochód: niesamowita 6C 1500 Super Sport z roku 1928, której karoseria została wyprodukowana w „Stabilimenti Farina" i, która zwyciężyła Mille Miglia w roku 2005, w 2007 - w tym samym wskoczyła o jeden stopień wyżej na podium podczas Mille Millas Sport w Argentynie oraz w roku 2008. Silnik samochodu jest 6-cylindrowy o pojemności 1487 cm3 i rozwija maksymalną moc 76 KM przy 4800 obrotach/min, osiągając maksymalną prędkość 140 km/h. W latach 1928- 1929 samochód został wyprodukowany w 31 egzemplarzach.
Na trasie Mille Miglia 2018 pojawi się także 1900 Super Sprint z 1956 roku i 1900 Sport Spider z 1954. Pierwszy samochód to eleganckie coupé z karoserią zaczerpniętą od wersji Touring, które stanowi odmianę „gran turismo" 1900, samochodu, który stał się sławny w latach 50. XX w, dzięki hasłu „rodzinny sedan, który zwycięża w wyścigach". 1900 SS nie pojawi się z pewnością po raz pierwszy na wyścigach, ponieważ w latach 50., kiedy odbywały się jeszcze regularne wyścigi Mille Miglia, była ulubionym samochodem wielu prywatnych kierowców, którzy wybierali ją ze względu na osiągi i niezawodność. U jej boku pojawi się 1900 Sport Spider z 1954 roku, niezwykle rzadki wyścigowy spider, wyprodukowany tylko w dwóch egzemplarzach, wyposażony w czterocylindrowy silnik z dwoma wałkami z „1900" z suchą miską olejową, o maksymalnej mocy podniesionej do 138 KM, rozpędzający samochód do 220 km/h dzięki masie 880 kilogramów oraz wyjątkowo efektywnej aerodynamice. Wyróżniające się designem dzieło Bertone, 1900 Sport Spider wyposażona jest w pięciostopniową skrzynię biegów oraz most tylny De Dion: osiągi i łatwość prowadzenia porównywalne są z nowoczesnymi samochodami, auto jest szybko reagujące i konkretne, dobrze trzyma się drogi.
Symbol „Quadrifoglio" ciągle na najmocniejszych, starych i nowych, samochodach Alfa Romeo
W wyścigach Mille Miglia 2018 weźmie również udział 30 współczesnych samochodów, w tym Giulia i Stelvio, które marka udostępni organizacji, jako oficjalne samochody Mille Miglia 2018. Jest to najlepszy dowód na to, jak silna jest jeszcze więź łącząca samochody z przeszłości z tymi teraźniejszymi. Podziwianie samochodów zabytkowych, które stworzyły sportową legendę Alfy Romeo, może pomóc zrozumieć, jak zrodził się na przestrzeni lat i na wymagających trasach wyścigów ten bezcenny dorobek w postaci stylu i techniki, którego efektem są obecne samochody. Wśród nich jest najnowsza Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, która niedawno, na sławnym torze Nürburgring uzyskała tytuł „Najszybszego SUV-a na świecie", ustanawiając nowy rekord w tej kategorii: 7 minut, 51 sekund i 7 dziesiątych, poprawiając o osiem sekund poprzedni rekord w kategorii SUV-ów. W 2016 roku, na tym samym torze, Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio ustanowiła rekord okrążenia w kategorii czterodrzwiowych sedanów z czasem 7 minut i 32 sekund.
Nie można również zapominać, że w tym roku legendarna czterolistna koniczynka, czyli „Quadrifoglio" zdobić będzie C37 Alfa Romeo Sauber, samochód, który weźmie udział w Mistrzostwach Świata Formuły 1. Zresztą, znany symbol przynoszący szczęście, może poszczycić się niezwykła historią, której korzenie sięgają do świata wyścigów samochodowych. Pierwszym samochodem Alfa Romeo przyozdobionym zieloną czterolistną koniczynką był „RL", prowadzony przez Ugo Sivocciego, który w 1923 roku wygrał XIV edycję wyścigu Targa Florio. Ten sam znaczek pojawił się w 1925 roku na Alfie „P2" prowadzonej przez Brilliego Peri, który triumfował w pierwszych Mistrzostwach Świata Samochodów Wyścigowych, uzyskując pierwszy z pięciu tytułów Mistrza Świata zdobytych przez Alfę Romeo, a następnie, w roku 1950 i 1951, kiedy to Giuseppe „Nino" Farina i Juan Manuel Fangio doprowadzili Alfę Romeo 158 i 159, czyli słynne „Alfetty", do sukcesu w pierwszych dwóch Mistrzostwach Świata Formuły 1.
Dzisiaj legendarny symbol powraca do Mistrzostw Świata Formuły 1, pokazując całemu światu, jak silna i zwycięska nadal jest marka Alfa Romeo, która opiera się na ciągłym dążeniu do perfekcji w tworzenie aut wyścigowych i przenoszonej później w całości na produkowane samochody. Ta legenda jest ciągle żywa.