Ile jest samochodów na świecie?
Czy wiesz, ile jest samochodów na świecie? Zapewne nie da się tego policzyć, nawet w sporym przybliżeniu, ale według ostrożnych szacunków ich liczba przekroczyła w minionym roku poziom 1,1 miliarda. A to oznacza, iż na 6,5 mieszkańca Ziemi, przy założeniu, że na naszym globie jest obecnie ok. 7,3 mld ludzi, przypada jedno auto.
Naturalnie trzeba mieć świadomość, iż współczynik "jeden samochodów na 6,5 mieszkańca Ziemi" jest średnią dla naszej planety, i że są bardzo duże rozbieżności w liczbie aut w zależności od kontynentu i generalnie od stopnia zamożności i siły ekonomicznej danego regionu. I tak np., w Stanach zjednoczonych mieszka obecnie ok. 320 mln ludzi, podczas gdy po amerykańskich drogach jeździ ok. 265 mln pojazdów samochodowych.
Ale i tak USA nie są pod tym względem rekordzistą. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z ubiegłego roku, największa liczba pojazdów w przeliczeniu na mieszkańców znajduje się w San Marino. Na każdego mieszkańca przypadają tam prawie dwa samochody.
W Polsce ten współczynnik, który najczęściej wyrażany jest ilością pojazdów na 1000 mieszkańców, wynosi 599. Co ciekawe, ten wynik jest wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 564. Polska w przeliczeniu na liczbę mieszkańców ma więcej samochodów niż takie potęgi ekonomiczne jak Francja czy Szwajcaria i więcej niż stawiana często do porównania Hiszpania.
Według szacunków liczba samochodów będzie cały czas rosnąć. W 2025 r. na całym globie ma być ich już 1,5 mld, a granica dwóch miliardów zostanie przełamana w okolicach 2040 r.
Ten szybki przyrost liczby aut w głównej mierze będzie zasługą rozwijających się krajów, w tym przede wszystkim Chin i Indii. Według Światowej Organizacji Energii w 2000 r. w Chinach na 1000 osób przypadały zaledwie 4 pojazdy. W 2010 r. było ich 40, a według szacunków w 2035 r, będzie ich już 310. W 2013 r. zarejestrowanych było w Chinach 250 milionów aut
Wraz ze wzrostem liczby samochodów rosnąć będzie także ich średni wiek. Już teraz jest to zauważalne na najbardziej rozwiniętych rynkach, czyli w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Według statystyk Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), średni wiek poruszających się po europejskich drogach pojazdów w 2006 r. wynosił 8,4 lat, a obecnie średnia to podniosła się do 9,75. Przypomnijmy, iż w Polsce około 16 milionów samochodów ma 10 lat i więcej, a średni wiek określa się na 15 lat. Z kolei na rynku amerykańskim średni wiek samochodu zwiększył się z 10 lat w 2008 r. do 11,6 w 2016.
Analitycy podkreślają przy okazji, iż wraz z rosnącą liczbą pojazdów, rosnąć będzie, i to w szybszym tempie, liczba aut o ekologicznym napędzie. Według Międzynarodowej Agencji Energii po drogach jeździ obecnie już ponad milion samochodów napędzanych wyłącznie energią elektryczną, a w 2030 r. liczba ta ma już przekroczyć 100 milionów.