Harley-Davidson z karą za większe spalanie
15 milionów dolarów będzie kosztowała firmę Harley-Davidson ugoda z amerykańską Agencją Ochrony Środowiska (EPA) w związku ze sprzedażą specjalnych urządzeń, tzw. "super tuner", które miały zwiększać moc silnika, ale przy okazji zwiększały spalanie i emisję zanieczyszczeń.
Producenci samochodów już od prawie roku, a więc od ujawnienia, iż w niektórych modelach Volkswagena stosowane było nielegalne oprogramowanie, mające wpływ na wyniki testów spalania, znajdują się pod lupą różnych organizacji, dbających o środowisko. Być może będą one musiały się również dokładniej przyjrzeć działalności firm wytwarzających motocykle.
Na światło dzienne wyszła właśnie sprawa większego od deklarowanego spalania w niektórych egzemplarzach motocykli marki Harley-Davidson. W tym jednak przypadku nie rozchodzi się o nielegalne oprogramowanie, fałszujące wyniki spalania. Otóż amerykański koncern motocyklowy oferował klientom specjalne urządzenie, tzw. "super tuner", które modyfikowały mapę wtrysku, przyczyniając się do uzyskania większej mocy silnika. Niestety, wraz ze wzrostem mocy zwiększało się spalanie, a tym samym emisja zanieczyszczeń do atmosfery.
Jak wynika z przeprowadzonej kontroli amerykańskich urzędników, od 2008 r. sprzedano łącznie ponad 340 tys. takich urządzeń. Agencja już od pewnego czasu apelowała o ich wycofanie ze sprzedaży, jednak Harley-Davidson upierał się przy swoim zdaniu. Według koncernu urządzenia te były przeznaczone do użytku na zamkniętych torach podczas wyścigów. Jednak sąd nie przyjął takiego rozumowania, twierdząc, iż Harley-Davidson, sprzedając je w swoich salonach musiał wiedzieć, że kupują je również zwykli klienci, których celem było przede wszystkim zwiększenie mocy swoich maszyn.
Ostatecznie skończyło się ugodą pomiędzy H-D a organizacją EPA. Zgodnie z jej ustaleniami Harley-Davidson będzie musiał zapłacić karę w wysokości 12 mln dolarów, a dodatkowo przeznaczyć 3 mln dolarów na ekologiczne projekty związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Harley-Davidson będzie musiał ponadto wycofać ze sprzedaży wszystkie pozostałe "super tunery" i poinformować o ich negatywnym działaniu wszystkich swoich klientów. W razie dalszego stosowania przez właścicieli motocykli "super tunera", H-D będzie miał prawo odmówić naprawy gwarancyjnej.