Ford Driving Skills for Life. Ford przeszkoli za darmo młodych kierowców
Już w drugi weekend maja rozpocznie się czwarta edycja Ford Driving Skills for Life. To cykl bezpłatnych szkoleń, w ramach których Ford zamierza przeszkolić wielu młodych kierowców z właściwego zachowania się na drodze. W tym roku na chętnych czeka nieco zmieniona formuła szkołeń.
W całej Europie wypadki drogowe pozostają główną przyczyną śmierci młodych ludzi. Prawie 13% osób zabitych na drogach UE miało od 18 do 24 lat, podczas gdy tylko 8% populacji należy do tej grupy wiekowej. Większość (67%) młodych osób zabitych w wypadkach to kierowcy, podczas gdy tylko 8% to piesi. Oznacza to dobitnie, że młodzi ludzie są znacznie bardziej narażeni na wypadki drogowe niż jakakolwiek inna grupa wiekowa.
Z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że szybka jazda ciągle pozostaje najbardziej śmiercionośną przyczyną wypadków. W ocenie mundurowych "młodych kierowców" cechują brak doświadczenia oraz umiejętności w kierowaniu pojazdami, które idą w parze z dużą skłonnością do brawury i ryzyka.
Prawo jazdy to za mało, niezbędne są dalsze szkolenia
Obowiązkowy kurs na prawo jazdy nie oddaje w pełni późniejszych realiów, jakie czekają na drodze w najróżniejszych sytuacjach. Najmłodsi kierowcy znają teorię, jednak nie wiedzą, jak samochód zachowuje się przy dużych prędkościach, kiedy trzeba gwałtownie zmienić pas lub wyhamować. Doświadczenia można nabrać podczas szkoleń w specjalnie przygotowanych do tego ośrodkach. Tam młody kierowca poznaje m.in. co znaczy dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, dlaczego wpada się w poślizg i jakie są tego konsekwencje.
Problemy te dotyczą młodych kierowców na całym świecie. Uwagę na to zwróciła firma Ford, która w 2003 r. zainicjowała w USA bezpłatny program Driving Skills for Life. Jest to cykl praktycznych, a od 2013 r. bezpłatnych lekcji, które obejmują również rozpoznawanie zagrożeń, obsługę pojazdów oraz kontrolę nad prędkością i postrzeganie przestrzenne.
Niemal 3000 przeszkolonych młodych Polaków
Do końca ubiegłego roku w Polsce w ramach programu DSFL przeszkolono już niemal 2000 kierowców w wieku od 18 do 24 lat (pierwsze zajęcia zorganizowano w 2016 r.). Ford w 2019 kontynuuje cykl i zaprasza 1000 młodych polskich kierowców na serię ćwiczeń edukacyjnych. W efekcie po czterech edycjach szkolenie przejdzie niemal 3000 osób.
– Ci z nas, którzy dłużej jeżdżą, pamiętają błędy i zbędne ryzyko, które podejmowaliśmy w młodości, mimo że na egzaminie dopuszczono nas do poruszania się po drogach publicznych. DSFL to sposób na szkolenie młodych kierowców z naciskiem na nieustannie zmieniający się europejski krajobraz drogowy. Pomaga to uchronić absolwentów naszych kursów, a także innych uczestników ruchu, w tym rowerzystów, przed bolesnymi doświadczeniami na drogach – powiedział Mariusz Jasiński, dyrektor marketingu Ford Polska.
Program szkoleń DSFL
Szkolenie Ford Driving Skills for Life składa się z dwóch podstawowych elementów - teorii i praktycznych ćwiczeń wykonywanych podczas jazdy samochodem. Każdy uczestnik uczy się rozpoznawać potencjalne zagrożenia na drodze, kontrolować prędkość jazdy i utrzymywać optymalną odległość od pozostałych pojazdów oraz panowania nad samochodem także w sytuacjach awaryjnych. Podczas zajęć kursanci DSFL dowiedzą się m.in. jak bezpiecznie skręcać w lewo po dojechaniu do skrzyżowania. Młodzi kierowcy poznają też metody opanowania pod- i nadsterowności w samochodach. Nauczą się kontrolowania odległości i sposobów na uniknięcie uderzenia innego auta w tył naszego pojazdu czy zderzenia czołowego.
>>Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny<<
"Holenderska metoda" debiutuje w Polsce
Nowością podczas tegorocznego DSFL będą warsztaty poświęcone rowerzystom, których zalicza się do grona niechronionych uczestników ruchu drogowego. Liczba śmiertelnych ofiar wypadków wśród tej grupy w każdym wieku wzrasta i stanowi już 8% wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach UE. W Polsce w 2018 r. zginęło 286 rowerzystów, to o 30% więcej niż rok wcześniej. Wskaźnik zabitych z tej grupy na 1 mln mieszkańców wynosi nad Wisłą 7,1 i jest blisko dwa razy wyższy, niż średnia europejska (4,0).
Nowy blok szkoleniowy pozwoli nauczyć uczestników DSFL "holenderskiej metody" polegającej na wysiadaniu z samochodu w sposób pozwalający na unikanie otwierania drzwi, na które wpada nadjeżdżający rowerzysta. Sposób znany jako "the Dutch Reach" przez holenderskich kierowców jest stosowany od dawna, a wszystko przez wzmożony ruch rowerowy. Gdzie tkwi klucz do sukcesu? W realiach ruchu prawostronnego metoda ta wymaga odejścia od nawyku otwieranie drzwi lewą ręką (jak robi to niemal każdy) i wyrobienia w sobie odruchu sięgania do klamki prawą ręką. Taki ruch powoduje, że ciało kierowcy czy pasażera obraca się w lewo, pole widzenia staje się szersze i w efekcie następuje bezwiedne spojrzenie przez ramię i sprawdzenie, czy z tyłu nie nadjeżdża rowerzysta.
Podczas cyklu zajęć odbędzie się również szkolenie, eliminujące kolizje z rowerzystami znajdującymi się w martwym polu widzenia kierowcy i nauka zachowania bezpiecznych odległości podczas wyprzedzania rowerzystów.
Uczestnicy będą także mogli przeżyć przełomowe doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości "WheelSwap", które umożliwia kierowcom i rowerzystom zrozumienie, jak nieostrożne prowadzenie samochodu i jazda na rowerze mogą w najlepszym razie postawić włosy na głowie, a potencjalnie zakończyć się śmiercią innego użytkownika drogi.
Sześć dni bezpłatnych szkoleń. Gdzie i kiedy?
Na pierwsze szkolenie Ford zaprasza od 10 do 12 maja - kierowców w trakcie trzech dni zajęć będzie gościć Aeroklub Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Druga tura odbędzie się w Poznaniu (17-19 maja) na INEA Stadion. Samochody na potrzeby zajęć udostępnia Ford.
>>Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny<<