Dronem w piratów drogowych
Fotoradary stacjonarne, mobilne radary, radiowozy z wideorejestratorami - arsenał narzędzi policji do walki z piratami drogowymi być może niebawem powiększy się o nową broń. Śląska policja właśnie testuje drony do rejestracji wykroczeń drogowych.
Bezzałogowy statek powietrzny, zaprojektowany przez Politechnikę Śląską, ma być wykorzystywany przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okolicach przejść dla pieszych. Jak wynika bowiem ze statystyk policyjnych, w tym roku w rejonie przejść dla pieszych doszło do prawie 200 wypadków drogowych, w których 11 osób zginęło, a 195 doznało poważnych obrażeń ciała.
Podczas testów dron w kilku miejscach rejestrował zachowania uczestników ruchu drogowego. Sprawdzano, czy samochody nie wjeżdżają na skrzyżowania na czerwonym świetle, czy piesi właściwie przekraczają jezdnie i czy nie dochodzi do takich wykroczeń jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach, wyprzedzanie, bądź też omijanie pojazdów, które zamierzają przepuścić pieszych znajdujących się na "zebrze" lub w jej pobliżu. Co ważne, kamery zainstalowane na dronie były w stanie wychwycić takie wykroczenia jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy.
Podczas gdy dron krążył nad skrzyżowaniem, znajdujący się kilkaset metrów od skrzyżowania patrol policyjny obserwował online obraz z kamery, dzięki czemu mógł zatrzymać kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Testy wykazały, iż bardzo wielu uczestników ruchu drogowego lekceważy przepisy, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Testy będą teraz przeprowadzane w innych śląskich miastach i jeśli drony okażą się równie przydatne już niedługo mogą wejść na stałe jako wyposażenie patroli policyjnych.