Dowiemy się więcej o przeszłości naszego samochodu
Na portalu Historiapojazdu.gov.pl uruchomiona została nowa e-usługa, która pozwoli sprawdzić dokładniej przeszłość interesującego nas samochodu. Jeszcze teraz zarejestrowanego już w naszym kraju, ale od stycznia również z wybranych krajów europejskich oraz z USA i Kanady.
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, odpowiedzialne za tę usługę, obecnie w systemie widoczne są pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. W styczniu 2018 r. usługa zostanie rozszerzona o auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży.
Obecnie w ewidencji dostępne są auta pochodzące z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady. W sumie to 21 rynków, z których dziś pochodzi ponad 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie usługi o kolejne kraje, w tym chyba najważniejszy z punktu widzenia naszego kraju i osób sprowadzających do Polski auta z zagranicy, czyli o Niemcy.
Jeśli poszukiwany samochód znajduje się w bazie, wówczas znajdziemy o nim informacje w siedmiu kategoriach. Dowiemy się zatem, czy był on kradziony, złomowany, uległ wypadkowi, był uszkodzony, miał przekręcony licznik, został niedopuszczony do ruchu, a także, czy jeździł jako taksówka. Wszystkie te informacje, którymi niekoniecznie sprzedający będzie się chciał pochwalić, mogą mieć duży wpływ nasze decyzje zakupowe. Usługa jest dostępna za darmo.
Od stycznia 2018 r. w Historii Pojazdu znajdą się również samochody, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce, a więc nie ma ich w bazie CEPiK, ale pojawiły się np. ich oferty sprzedaży. W takim przypadku zalogowanie się do systemu będzie odbywało się za pomocą profilu zaufanego (eGO).
Natomiast bez logowania, wystarczy podać nr rej. i VIN oraz datę pierwszej rejestracji), nadal będziemy mogli sprawdzić podstawowe informacje o wszystkich zarejestrowanych już samochodach. Sprawdzimy m.in. podstawowe dane techniczne (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa), terminy obowiązkowych badań technicznych, w tym informację, czy posiada aktualne badanie, odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (informacje te są gromadzone od początku 2014 r.), informację, czy posiada ważne ubezpieczenie OC, liczbę właścicieli, informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji oraz czy pojazd nie jest oznaczony jako kradziony.