Czy za jazdę rowerem po pijaku powinno się tracić prawo jazdy?
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację do Sądu Najwyższego w sprawie karania osób, którzy kierowali rowerem w stanie nietrzeźwości, odebraniem im uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zdaniem Rzecznika taka kara jest niezgodna z przepisami Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którymi zakaz taki można orzec tylko wobec pojazdów inne niż mechaniczne.
Sprawa tyczy się M.F., który w grudniu 2016 r. został ukarany grzywną w wysokości 300 zł za kierowanie rowerem na drodze publicznej w stanie nietrzeźwości. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ wyrokiem nakazowym orzekł dodatkowo wobec M.F. środek karny w postaci półrocznego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Wyrok uprawomocnił się wobec niewniesienia sprzeciwu przez M.F.
Do sprawy tej odniósł się jednak Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niego zasądzony wyrok rażąco narusza prawo materialne przez niewłaściwe zastosowanie przepisów Kodeksu wykroczeń (art. 87 par. 4). Zastępca RPO Stanisław Trociuk powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z 6 października 2015 r. (KZS 2016/1/28), w którym podkreślono, że treść obecnie obowiązującego przepisu (art. 87 par. 4 Kw) jednoznacznie wskazuje, że w przypadku ukarania za wykroczenie polegające na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny, zakaz prowadzenia pojazdów, jaki może być orzeczony, nie dotyczy pojazdów mechanicznych.
Według RPO treść środka karnego orzeczono więc w sposób sprzeczny z panującym prawem, co stanowiło jego rażące naruszenie, które miało istotny wpływ na treść orzeczenia.
RPO wniósł tym samym o uchylenie wyroku w zaskarżonej części i zwrot sprawy w tym zakresie sądowi okręgowemu do ponownego rozpoznania. Czekamy na rozstrzygnięcie w tej kwestii.