Czekają nas zmiany oznaczeń na dystrybutorach paliw. Uwaga na możliwe pomyłki
Już od października zaczną obowiązywać zmienione przepisy dyrektywy UE dotyczącej rozwoju ogólnounijnej infrastruktury paliw alternatywnych. Wprowadzą one m.in. nowe etykiety dla każdego rodzaju paliwa, które będą musiały pojawić się na nowych na rynku samochodach, na dystrybutorach paliw oraz we wszelkich materiałach informacyjnych, gdzie mowa jest o wykorzystaniu paliw do napędu samochodów.
Zgodnie z nowymi regulacjami etykiety będą musiały pojawić się na nowych pojazdach po raz pierwszy wprowadzanych na rynek europejski lub zarejestrowanych od 12 października 2018 r. Obowiązek ten obejmie zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, ciężarowe, autobusy oraz motocykle i motorowery. Niektórzy producenci pojazdów już rozpoczęli umieszczanie nowych etykiet na swoich modelach, inni zaczną konsekwentnie wprowadzać etykiety w najbliższej przyszłości.
Etykiety będą musiały być widoczne również na dystrybutorach paliw, w tym także na pistoletach. Będą one identyczne jak etykiety, które znajdą się na samochodach oraz w instrukcjach obsługi, choć mogą mieć inne rozmiary. Na dystrybutorach mogą pojawić się dodatkowe oznaczenia i informacje zgodne z wymogami krajowymi oraz w miejscowym języku.
Każda etykieta składa się ze specjalnego znaku identyfikacyjnego dla danego rodzaju paliwa oraz z informacji wewnątrz tego znaku o maksymalnej zawartości biokomponentów.
Kółko dla benzyny. Wewnątrz kółka znajdziemy informacje o zawartości biokomponentów w postaci “Exx“, gdzie "xx" ma oznaczać maksymalną zawartość etanolu zalecaną do użycia w danym modelu. Np. oznaczenie E5 oznacza, że w aucie można stosować benzynę zawierającą do 5% etanolu.
Kwadrat dla oleju napędowego. Informacja wewnątrz znaku odnośnie do zawartości biokomponentów w oleju napędowym oznaczona jest jako “Bxx“, gdzie “xx” to maksymalna ilość biodiesla dopuszczalna do użycia w danym pojeździe. Przykładowo “B7” oznacza, że w pojeździe można stosować olej napędowy zawierający do 7% biodiesla.
Romb dla paliw gazowych. Informacja wewnątrz znaku określa, czy pojazd może być napełniony wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub gazem płynnym (LPG).
Nowe etykiety pojawią się we wszystkich 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej, krajach EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia), jak również Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.