Co dziesiąte roszczenie odszkodowacze może być oszustwem. Jest nowe narzędzie do walki z tego typu procederami
Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nawet co dziesiąte roszczenie o wypłatę odszkodowania może nosić znamiona przestępczości ubezpieczeniowej. W przyszłym tygodnia rusza platforma, która ma pomóc w wykrywaniu tego typu oszustw i zapobieganiu im.
Stworzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny platforma będzie dostępna dla wszystkich działających na polskim rynku zakładów ubezpieczeniowych, które oferują polisy komunikacyjne. Platforma będzie wykorzystywać nowoczesne narzędzia analityczne, m.in. modele predykcyjne czy narzędzia typu data mining, które pozwolą wytypować podejrzane roszczenia i wypłacone odszkodowania, a także wykryć sieci powiązań przestępczych, które dotykają jednocześnie różne towarzystwa ubezpieczeniowe.
– Połączenie technologii i danych całego rynku powinno doprowadzić do skutecznego ograniczenia skali zjawiska przestępczości ubezpieczeniowej w Polsce, z korzyścią zarówno dla uczciwych posiadaczy pojazdów jak i zakładów ubezpieczeń – zaznacza Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu UFG.
– Będziemy wskazywać ubezpieczycielom schematy działań przestępczych, podejrzane zdarzenia czy też sieci powiązań między tymi zdarzeniami, choć sami nie zajmujemy się bezpośrednio ściganiem przestępców - od tego są odpowiednie organy – mówi Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG. – Natomiast ujawniając modele i trendy działań przestępczych w branży ubezpieczeń komunikacyjnych będziemy ułatwiać zakładom ubezpieczeń i organom ścigania, prowadzenie postępowań w tym zakresie.
Choć platforma będzie wykorzystywać najnowocześniejsze techniki analityczne, to jednak ogrom transakcji przeprowadzanych na rynku ubezpieczeniowym oraz zdarzeń drogowych skutkujących roszczeniami odszkodowawczymi z pewnością będzie mocno komplikować wykrywanie prób malwersacji. Aktualnie w bazie UFG znajduje się 450 mln rekordów o umowach OC i AC, zdarzeniach komunikacyjnych i wypłaconych odszkodowaniach, w tym informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC dla ponad 24 mln pojazdów w Polsce.
Jak wynika z szacunków organizacji Insurance Europe (IE), która zrzesza europejskich ubezpieczycieli, nawet 10% roszczeń o wypłatę odszkodowań na europejskim rynku może być obciążona nieprawidłowościami. W 2017 r., jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń, w Polsce wykrytych zostało ponad 10 tysięcy przypadków przestępstw w ubezpieczeniach majątkowych, z czego blisko 8,7 tysiąca na łączną kwotę 137,8 mln zł. Tymczasem potencjalna kwota nieprawidłowości w ubezpieczeniach komunikacyjnych może wynosić nawet ponad 1 mld złotych, gdyby szacunki IE miały się sprawdzić także w odniesieniu do polskiego rynku.
Prace nad nową platformą trwały blisko dwa lata. Łączny koszt projektu sięgnął 36 mln zł. Był on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Mamy nadzieję, że nowe rozwiązanie okaże się skutecznym narzędziem do walki z przestępcami ubezpieczeniowymi, a nie będzie utrudniać dochodzenia odszkodowań przez uczciwych właścicieli samochodowych poszkodowanych w zdarzeniach drogowych.