Co dalej z tunelem na Wisłostradzie?
Wszyscy dobrze pamiętamy aferę z zalanym tunelem na Wisłostradzie, który jest zamknięty od sierpnia. Planowana data jego otwarcia to początek lutego. Mimo, iż stołeczni urzędnicy przekonują, że brakuje im tylko jednego dokumentu, nadzór budowlany nie ma zamiaru oddać w najbliższym czasie tunelu.
Umacnianie podmytego tunelu, które było głównym celem robotników, zostało już zakończone. Cały czas praca wre natomiast przy budowie umocnień na stacji drugiej linii metra – Powiśle. Jednak z tego, co dowiedział się portal tvnwarszawa.tvn24.pl, to nie budowa metra uniemożliwia przejazd.
Jak powiedziała w wywiadzie w Radiu Dla Ciebie Hanna Gronkiewicz-Waltz: - „Nadzór Budowlany powiedział, że jeszcze dodatkowo trzeba to umocnić i my to umacniamy. Trudno powiedzieć jakąś datę, dlatego że na końcu to nie zależy od nas tylko właśnie od nadzoru budowlanego.” Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jaromir Grabowski odbija piłeczkę w wywiadzie dla tvnwarszawa.tvn24.pl, gdzie stwierdza, że to nie on nakazał wstrzymanie ruchu w tunelu i w związku z tym, on nie może go otworzyć. Jego decyzje, w tym nakaz prac, dotyczyły budowy metra, nie tunelu, a te praca już zakończono.
Przypomnijmy, że tunel został zamknięty przez Zarząd Dróg Miejskich, pod pretekstem awaryjnego zajęcia pasa drogi. Jeżeli zatem do dziś do wieczora inspektor nie otrzyma zamówionej w Zarządzie Dróg Miejskich ekspertyzy dotyczącej tunelu, zamknie go. Jak twierdzi Grabowski: - „To normalna procedura. Inspektor może takiej ekspertyzy zażądać od zarządcy każdego obiektu. Po tym, jak tunel został podmyty, poprosiłem o nią w ZDM. Termin jej dostarczenia mija w czwartek.”
Co na to ZDM? - „My jesteśmy tylko pośrednikiem, ekspertyzę przygotować miał wykonawca II linii metra, firma AGP. Na razie jej nie dostaliśmy. AGP ma czas do czwartku (tj. dziś, przyp. Red.). Jeśli nawet dokumenty uda się skompletować i w terminie dostarczyć inspektorowi, wcale nie musi oznaczać to otwarcia tunelu. Tunel może otworzyć inspektor. Tylko on może stwierdzić, czy właściwe prace są wykonane. Póki nie ma dokumentacji, nie ma o czym rozmawiać.” - przekonuje rzecznik ZDM Adam Sobieraj.
Zapytana przez dziennikarzy firma AGP odpowiada, że brakuje im tylko jednego rysunku, który ma być lada moment przetłumaczony i dostarczony. W obecnym stadium prac wzmacniany jest łącznik pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią stacji.
Przypomnijmy, w nocy pomiędzy 13, a 14 sierpnia 2012 roku podczas budowy stacji Powiśle na drugiej linii metra, budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została całkowicie zalana, a woda dodatkowo wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Wtedy też zamknięto w nim ruch. Centralny odcinek II linii metra ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Oficjalna data zakończenia inwestycji to październik 2013 r.
Fot. wiadomości.wp.pl