Co dalej z podatkiem ekologicznym?
Kwestie podatku ekologicznego od aut, który miałby zastąpić obecnie obowiązującą akcyzę, poruszane są co jakiś czas, ale jak na razie bez żadnych konkretów. Obecnie resort finansów prowadzi jedynie analizy czynników, które mogłyby być wykorzystane w nowym systemie podatkowym.
Kwestie "nowego podatku od aut powyżej 10 lat" pojawiły się w związku z interpelacją poseł Barbary Bartuś do Ministra Finansów. Według pani poseł ww. podatek będzie najbardziej dotykał osoby niezamożne, posiadające starsze samochody, a jak podają statystyki w Polsce ponad 65 proc. zarejestrowanych samochodów ma ponad 10 lat, a średnia wieku wszystkich aut to 14 lat. Polacy kupują używane pojazdy nie dlatego, że je wolą, tylko dlatego, że wciąż nie stać ich na nowe. Samochody w Polsce nie są już dobrem luksusowym, ale nadal odbiegamy od zachodnich standardów i wprowadzenie podatku przyczyniłoby się tylko do zmniejszenia liczby aut poruszających się na drogach.
Ponadto według Barbaby Bartuś wprowadzenie podatku ekologicznego spowodowałoby, iż wielu ludzi po prostu nie byłoby stać na własne "cztery kółka". Taki podatek z pewnością uderzyłby w wiejskie rodziny z małymi dziećmi, bo dla nich posiadanie pojazdu jest koniecznością i często dziś kupują samochód najtańszy, bo na inny ich jeszcze nie stać.
W odpowiedzi na powyższą interpelację Wiesław Jasiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zaprzeczył, iż jego resort posiada plan wprowadzenia dodatkowego podatku dla posiadaczy samochodów osobowych, który z założenia miałyby uniemożliwić bądź ograniczyć sprowadzanie starszych samochodów.
Natomiast trwają obecnie prace legislacyjne nad senatorskim projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym w zakresie obniżenia stawki akcyzy na samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3. W trakcie prac połączone senackie komisje (Komisja Infrastruktury, Komisja Ustawodawcza, Komisja Budżetu i Finansów Publicznych) zaproponowały zmiany w funkcjonowaniu dotychczasowej formy opodatkowania samochodów osobowych i zastąpienie jej podatkiem uzależnionym od czynnika środowiskowego.
W związku z tym w Ministerstwie Finansów prowadzone są analizy dotyczące m.in. czynników, które mogłyby być wykorzystane jako podstawa opodatkowania na potrzeby nowego podatku oraz zakresu ewentualnych zwolnień.
Na pierwsze efekty tych prac musimy jednak poczekać do końcówki września.