Chcesz iść do sądu? Mandat i tak zapłacisz
Jeśli nie zgadzasz się z wystawionym przez funkcjonariuszy policji mandatem i będziesz chciał go zakwestionować w sądzie, to i tak będziesz zmuszony wcześniej uiścić grzywnę.
Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Zmiany zostały wymuszone przez nowelizację ustawy o administracji podatkowej z 10 lipca 2015 r.
Zasadnicze zmiany, które proponuje rozporządzenie, są nieistotne z punktu widzenia przeciętnego kierowcy. W związku z przeniesieniem kompetencji z wojewodów na naczelników urzędów skarbowych w zakresie poboru należności z wystawionych mandatów zmienione zostaną formularze mandatów karnych oraz tryb ich przekazywania do odpowiednich organów egzekucyjnych.
Dla kierowców ważna będzie natomiast zmiana treści pouczenia na drugiej stronie odcinka C. Wynikać będzie z niego, że wystąpienie do sądu z wnioskiem o uchylenie mandatu nie będzie zwalniać ukaranego z obowiązku uiszczenia grzywny nim objętej. Powyższa zmiana była postulowana przez urzędy wojewódzkie, dotychczas realizujące zadania w zakresie poboru należności wynikających z grzywien.
Ponadto projekt zmian przewiduje, że opłacając grzywnę, będziemy zmuszeni w tytule przelewu podawać każdorazowo serię i numer otrzymanego mandatu.
Choć rozporządzenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku, to jednak duża liczba wydrukowanych już formularzy sprawiła, że będą mogły być one wykorzystywane do końca przyszłego roku.