Budują samochód solarny!
Studenci Politechniki Poznańskiej pracują nad pojazdem solarnym.
Członkowie koła naukowego PUT Solar Dynamics budują samochód elektryczny z modułami solarnymi.
– Naszym głównym założeniem jest promocja odnawialnej energii, walki ze smogiem i ekologii – podkreślają.
Do budowy pojazdu wykorzystane zostaną dwa silniki BLDC o mocy nominalnej 2 kW znajdujące się w tylnych kołach.
– Nasz samochód będzie miał 5 metrów kwadratowych elastycznych monokrystalicznych paneli solarnych. Bateria będzie składała się z 1609 ogniw litowo-jonowy, więc gromadzona energia to maksymalnie 20 kWh – wyjaśniają studenci z koła naukowego PUT Solar Dynamics.
Samochód rozpędzi się do maksymalnie 115 km/h.
Nadwozie wykonano we współpracą z firmą ModelArt Ostróda. Całość to laminat włókna węglowego w osnowie żywicy epoksydowej. Nadwozie samonośne unibody wykonane technologią infuzji (całość zamykana jest w formie, tworzona jest próżnia, która zasysa żywicę, a jej nadmiar jest odciągany do tzw. pułapki). Nadwozie jest obecnie docinane i składane są pozostałe elementy. Szyby będą wykonane z poliwęglanu.
– Wykorzystujemy technologię druku 3D do drukowania klamek, zawiasów, uchwytów i mocowań. Lampy będą miały również wydrukowane obudowy. Do oświetlania drogi używane będą LED-y, a soczewka świateł mijania będzie BiLedowa – informuje koło naukowe PUT Solar Dynamics.
Wszystko to sprawia, że pojazd jest niesamowicie lekki.
– Obecna masa samego nadwozia to 150-160 kg. Docelowa masa całego samochodu nie powinna przekraczać 400 kg – wyjaśniają studenci Politechniki Poznańskiej.
Pojadą do USA, by ścigać się z innymi
Studenci Politechniki Poznańskiej zamierzają wystartować swoim solarnym pojazdem podczas zawodów w Stanach Zjednoczonych.
– Pomysł zrodził się po tym jak Łódź odniosła swój sukces. Pomyśleliśmy, że warto spróbować zbudować coś takiego po poznańsku i przy okazji pokazać światu problem związany z zanieczyszczeniem środowiska. Na pewno ważnym bodźcem, który popchnął nas do stworzenia tego projektu jest pasja do motoryzacji. Obecnie naszym głównym założeniem jest promocja odnawialnych źródeł energii i pokazanie, że polscy studenci, przyszli inżynierowie, troszczą się o naszą planetę – mówią młodzi konstruktorzy.
Zawody będą się odbywały w dniach 15-28 lipca 2020 roku w Stanach Zjednoczonych. Konkurs został podzielony na dwie części:
– Formula Sun Grand Prix: ta konkurencja trwa 3 dni, w którym nasz pojazd ma wykonać jak największą liczbę okrążeń określonej przez organizatorów trasy. Dodatkową nagroda będzie przyznana zespołowi, który pokona tę trasę w jak najkrótszym czasie.
– American Solar Challenge: do tej części konkursu są zakwalifikowane zespoły po pozytywnym ukończeniu wcześniejszej konkurencji. W 2020 roku wszystkie zespoły mają za zadanie trasę o długości 2000 km z Missouri do Idaho.
– W części statycznej konkursu nasz samochód będzie badany pod względem bezpieczeństwa i funkcjonalności dla kierowcy i pasażera – mówią studenci z Poznania.
Mają nadzieję uzyskać jak najlepszy wynik podczas zawodów.
– Naszym celem jest uzyskać jak najlepszy wynik w trakcie zawodów, starając się o wysokie miejsce. Natomiast myślę, że jako zespół, który pierwszy raz tworzy taki samochód, będziemy musieli ustąpić zespołom, które zrealizowały kilka takich samochodów. Nie mniej jednak nie zamierzamy się poddawać i będziemy walczyć, dając z siebie wszystko już teraz, podczas budowy samochodu i zadbać, by był jak najbardziej konkurencyjny i bezawaryjny – mówi Eryk Tonder z koła naukowego PUT Solar Dynamics.
Pojazd będzie ukończony pod warunkiem uzyskania odpowiedniego finansowania. Etap projektowy większości elementów został już zakończony. Na zakończenie prac i wyjazd na zawody do USA potrzebne są jednak dodatkowe środki. Każdy, kto zechciałby wspomóc inicjatywę i tym samym przyczynić się do stworzenia pojazdu na baterie słoneczne, może to zrobić poprzez stronę zrzutka.pl – projekt: „Działaj dzisiaj! Zbudujmy razem samochód solarny!” (https://zrzutka.pl/apxhy9).