Budowa warsztatu samochodowego - jak zrobić to najlepiej i najtaniej?
Każdy mechanik samochodowy marzy o otwarciu własnego warsztatu. Niestety często problemem okazują się koszty inwestycji. Nowy biznes wymaga bowiem nie tylko odpowiednich narzędzi i urządzeń, ale także budynku, w którym będzie się mieścił. Jak szybko i tanio wybudować warsztat? O tym dowiesz się z tego tekstu!
Z czego można wybudować warsztat samochodowy?
W dzisiejszych czasach realnie wykorzystywane są trzy rodzaje konstrukcji budynków - drewniane, murowane i stalowe. W przypadku warsztatu samochodowego wykorzystanie drewna odpada, więc pozostają tylko dwie ostatnie opcje. Aktualnie większość warsztatów zlokalizowanych jest w drogich budynkach murowanych. Bezwzględnie największą zaletą konstrukcji murowanej jest jej trwałość, z odpowiednio wykończoną elewacją sprawia ona także wrażenie profesjonalnej, względem pojawiających się gdzieniegdzie baraków z innych materiałów. Aktualnie jednak coraz większe grono inwestorów skłania się ku nowoczesnym konstrukcjom stalowym. Jakie są zalety tego rozwiązania?
Jakie są zalety konstrukcji stalowych?
Zainteresowanie konstrukcjami stalowymi nie bierze się z niczego. Wynika ono z wielu zalet tego typu rozwiązań. Zapytaliśmy o nie Sebastiana Jaskuła – specjalistę z firmy Frisomat:
– Postawienie hali stalowej jest zdecydowanie bardziej opłacalne, niż w przypadku budowli murowanej. Przede wszystkim powinna nas przekonać niższa cena samej konstrukcji oraz dużo krótszy czas budowy. Dodatkowo rozwiązania stalowe nie stwarzają problemów w przypadku potrzeby rozbudowy, z racji stosowania konstrukcji modułowych. Warto przy tym pamiętać, że hale stalowe gwarantują praktycznie taką samą jakość pracy wewnątrz oraz odpowiednią osłonę przed warunkami atmosferycznymi. Wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i rozwiązań technologicznych. Dobrze wykończone nowoczesne warsztaty samochodowe o konstrukcji stalowej nie będą też w niczym ustępować pod względem wyglądu zewnętrznego. Na koniec warto też dodać, że większość stalowej konstrukcji nadaje się do rozbiórki i ewentualnego "przestawienia" w inne miejsce lub sprzedaży innym przedsiębiorcom. Sprawia to, że nie jesteśmy tak związani z budynkiem jak w przypadku konstrukcji murowanych.
Ile trwa budowa warsztatu samochodowego o konstrukcji stalowej?
Jak wspomniano, największą zaletą konstrukcji stalowych jest czas ich budowy. Jak wygląda to w praktyce? – Bezwzględnie halę stalową można postawić w krótszym czasie niż murowaną. Co więcej, tempo to nie niesie za sobą negatywnych skutków, takich jak zawilgocenie zbyt szybko ocieplonych i otynkowanych ścian. Dla przykładowego warsztatu o wymiarach 15x30 m i wysokości ścian 5 m czas budowy wyniesie około 2-3 tygodni. Co wchodzi w typowy zakres robót? Standardowo jest to projekt konstrukcyjny, fundamenty, konstrukcja z ocynkowanej stali, ciepła obudowa, akcesoria elewacyjne, takie jak bramy, drzwi, okna, naświetla dachowe, rynny czy obróbki blacharskie. Oczywiście konkretny czas wykonania będzie zależny od szczegółowego projektu i wymagań klienta. Na szczęście też budynki stalowe można dość łatwo modyfikować, więc i w tym przypadku wszystko dzieje się dużo szybciej niż w przypadku konstrukcji murowanych. – dodaje Sebastian Jaskuła – specjalista z firmy Frisomat.
Jak więc widać konstrukcje stalowe posiadają bardzo wiele zalet, które sprawiają, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeszcze raz podkreślić przy tym trzeba, że nowoczesne hale stalowe pod względem komfortu nie ustępują pomieszczeniom murowanym, a przy tym są tańsze, szybsze w budowie i bardziej użyteczne.