Branża taksówkarska zmienia się na lepsze – autonomiczne taksówki w Londynie
Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że segment przewozu osób i rzeczy zmienia się w niezwykle szybkim tempie. W Londynie premierę miała pierwsza w pełni autonomiczna taksówka. Pojazd został zaprojektowany i stworzony przez firmę LEVC (London EV Company), a premiera odbyła się w 65. rocznicę wielkiego smogu w Wielkiej Brytanii.
Już w grudniu 2017 roku londyńczycy będą mogli jeździć po ulicach swojej stolicy najbardziej nowoczesną i ekologiczną taksówką na świecie. Model TX – bo tak nazywa się ten autonomiczny pojazd, został stworzony całkowicie od zera. Dzięki temu możliwe było zaprojektowanie rozwiązań w pełni dopasowanych do potrzeb i warunków ekologicznego pojazdu.
Co zaoferuje autonomiczna taksówka TX?
Pojazd został wyposażony w przestronną kabinę z dwoma rzędami zwróconych do siebie foteli. Oznacza to, że taksówka pomieści do 6 osób. O komfort wsiadania i wysiadania zadbają duże rozsuwane drzwi. Konstrukcja została przystosowana do transportu osób niepełnosprawnych. Wewnątrz znajdziemy port do ładowania urządzeń mobilnych, wielostrefową klimatyzację, a także filtry, które zadbają o odpowiednią jakość powietrza wewnątrz taksówki. Ich działanie wygląda następująco: gdy czujnik zintegrowany z filtrem wykryje, że zewnętrzne powietrze jest zbyt zanieczyszczone, wówczas zamknie dopływ powietrza z zewnątrz i włączy obieg wewnętrzny. Co więcej, pojazd posiada własne filtry, które oczyszczają powietrze przedostające się do wnętrza. Szacuje się, że taksówki TX przyczynią się do zmniejszenia toksyczności londyńskiego powietrza.
Taksówka LEVC TX została wyposażona w elektryczny napęd wspomagany niewielkim spalinowym silnikiem rezerwowym. Elektryczna jednostka pozwoli osiągnąć 120 km zasięgu, a w sumie, przy wykorzystaniu obydwu napędów, taksówka będzie w stanie przejechać na jednym ładowaniu 640 km. Technologia połączenia obydwu napędów określana jest mianem eCity.
Pojazd testowany był w trudnych i niezwykle zróżnicowanych warunkach. Producent pragnie mieć pewność, że LEVC TX stanie na wysokości zadania. W ramach jazd testowych, taksówka wykonała setki mil po Arizonie, a także po kole podbiegunowym. Pojedyncze egzemplarze testowe dostały się także niektórym londyńskim taksówkarzom.
A jak zmienia się polski rynek taksówkarski?
Co prawda ciężko u nas o w pełni autonomiczne taksówki jeżdżące po polskich miastach bez udziału kierowców. Niemniej jednak na naszym rodzimym podwórku również nie brakuje innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań dostosowujących ofertę korporacji taksówkarskich do dynamicznie zmieniającego się rynku.
Firma iTaxi – jedna z największych platform zrzeszających kierowców i klientów, nieustannie rozwija i modernizuje swoją nowatorską aplikację do kompleksowego zarządzania kursami. W ramach aplikacji zarówno klienci biznesowi, jak i prywatni mogą zamawiać i anulować kursy, weryfikować kierowców, a także realizować płatności bezgotówkowe; bezpośrednio z poziomu aplikacji. Program pozwala także na wszechstronne zarządzanie i planowanie firmowych przejazdów.