Bezpieczny I kwartał na polskich drogach
Statystyki policyjne pokazują, że na polskich drogach jest coraz bezpieczniej. W pierwszym kwartale br. wszystkie statystyki wypadkowe się poprawiły - spadła liczba wypadków, ofiar śmiertelnych oraz rannych. Co równie ważne, policjanci zatrzymali mniej pijanych kierowców - można więc domniemywać, że Polacy rzadziej siadają za kierownicą pod wpływem alkoholu.
Według opublikowanych właśnie przez policję statystyk, w pierwszym kwartale 2016 r. utrzymała się tendencja spadkowa liczby wypadków na polskich drogach. W pierwszych trzech miesiącach roku doszło do 6.188 wypadków – jest to o 614, czyli blisko o 9 proc., mniej niż w pierwszym kwartale 2015 r. W tym samym okresie zginęło na drogach 549 osób, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych spadła o 88 (14 proc.). W tym samym okresie o 7 proc. spadła liczba rannych w wypadkach drogowych.
Według policjantów z wydziałów drogowych, najczęstszą przyczyną zdarzeń na polskich drogach wciąż pozostaje nadmierna prędkość, a w dalszej kolejności nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych.
Jak przyznają funkcjonariusze policji, bezpośredni wpływ na tak znaczącą poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym miały m.in. liczne kontrole drogowe. Dysponując coraz większą liczbą urządzeń kontrolno-pomiarowych, sprawdzali m.in. prędkość czy trzeźwość kierowców.
W okresie od stycznia do końca marca policjanci zatrzymali 22.526 nietrzeźwych kierujących, natomiast w analogicznym okresie 2015 r. zatrzymanych kierujących "na podwójnym gazie" było o ponad 21 proc. więcej. Poprawie uległa też świadomość polskich kierowców oraz kultura jazdy. Nie bez znaczenia było również zaostrzenie sankcji karnych stosowanych wobec kierowców łamiących przepisy prawa oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, dotyczących m.in. zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o powyżej 50 km/h.
Dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, poruszających się po polskich drogach, nieustannie się poprawia.