Bezpieczne ferie - o czym pamiętać i na co zwracać uwagę?
Ferie za pasem, za oknem gdzieniegdzie już biało - czas się przygotować. Zapewne ci, którzy od listopada jeżdżą na oponach zimowych są dość mocno skonsternowani, ale według prognoz już wkrótce takie ogumienie zacznie się przydawać. Przy okazji przypomnijmy, o czym pamiętać wybierając się na ferie.
Każdy, nawet niedoświadczony kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zimą największym problemem jest brak przyczepności. Niekiedy wiąże się to z problemem podczas ruszania, co raczej nie powoduje niebezpiecznych sytuacji, choć w większości przypadków sen z powiek spędza niedostateczna przyczepność na zakrętach oraz podczas hamowania.
Większość ekspertów solidarnie przyznaje, że odpowiednie zimowe ogumienie znacznie poprawia trakcję i może skrócić długość drogi hamowania nawet o 30 metrów. Dlatego, szczególnie w okresie wyjazdów na ferie, tak ważnym jest, aby uzbroić pojazd w dobre lamelowane opony zimowe. Nie jest to co prawda elementy wymagany (nawet polskie prawo nie ma zapisu, który wymusza na kierowcy zimowe ogumienie), ale wielu kierowców przyznaje, że niejednokrotnie zimowe ogumienie uratowało od kolizji czy też groźnego wypadku.
„Segment opon Premium, takich jak rodzina Bridgestone Blizzak jest coraz bardziej zaawansowany, co ma swoje potwierdzenie w wynikach testów znanych motoryzacyjnych organizacji. A wszystko z myślą o bezpiecznych podróżach, bo dobre opony to inwestycja w bezpieczeństwo naszych bliskich – inwestycja, na której nie warto oszczędzać.” – mówi Anna Paszt, Marketing & PR Manager Bridgestone East Europe.
Pamiętajmy również, że dobre opony zimowe przy słabym stanie technicznym pojazdu nie spełnią nawet podstawowych wymagań. Dlatego też warto zadbać o okresowy przegląd auta: zawieszenia, amortyzatorów, hamulców oraz świateł. Pozwoli to zawczasu wykryć wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego pojazdu, które na trasie mogłyby przyczynić się do kolizji. Należy również zadbać o zimowe akcesoria, które zimą bywają bardzo przydatne. Mowa tu o skrobaczkach, odmrażaczach do szyb i zamków, jak również o łańcuchach śniegowych, których nakaz stosowania w Polsce i w wielu krajach Europy regulowany jest odpowiednimi przepisami.
„Jazda zimą to jedna z podstawowych umiejętności, jaką powinien posiadać każdy kierowca. Sprawdzenie stanu pojazdu i inwestycja w dobre opony to jednak nie wszystko, dlatego na nadejście zimy powinniśmy oprócz przygotowania samochodu, przygotować samych siebie.” – dodaje Anna Paszt. Zdrowy rozsądek i opanowanie na drodze to podstawa zachowania bezpieczeństwa zimą.
Co prawda na chwilę obecną warunki na drodze są dobre, ale wystarczy kilka godzin niespodziewanych opadów, aby drogi stały się nieprzejezdne.