Betonowy chodnik będzie walczył ze smogiem
W Warszawie, przy biurowcu Generation Park powstał betonowy chodnik, który, obok swojego głównego przeznaczenia, będzie również pomagał oczyścić powietrze ze spalin samochodowych. Jeśli takie rozwiązanie okaże się skuteczne, wówczas możemy spodziewać się kolejnych tego typu inwestycji.
To innowacyjne zastosowanie betonowego chodnika było możliwe dzięki użyciu specjalnej mieszanki betonowej, która pomaga rozkładać tlenki azotu (NOx) na mniej szkodliwe związki azotu.
Projekt ten, będący efektem współpracy firm Skanska i Górażdże Cement, testowany był najpierw przez 9 miesięcy w warunkach laboratoryjnych i miejskich, przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. Uzyskane pozytywne wyniki sprawiły, że ten specjalny rodzaj betonu o powierzchni boiska piłkarskiego zostanie położony między biurowcami Generation Park przy rondzie Daszyńskiego. Będzie to pierwsze wielkopowierzchniowe wykorzystanie betonu czyszczącego powietrze w projekcie komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej.
Jak działa pochłaniający tlenki azotu beton?
Stworzona specjalna mieszanka betonowa ma właściwości fotokatalityczne. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu), które znajdują się w miejskim powietrzu. Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia się.
Podczas testów na obszarze 350 m2 chodnika pozyskiwano dane ze specjalnych stacji pomiarowych. Jednocześnie badano również poziom zanieczyszczenia powietrza na obszarze, gdzie nie było "zielonego" betonu. Przeprowadzone pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano innowacyjny rodzaj betonu, wykazuje mniejsze o 30% stężenie dwutlenku azotu w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni.
Co równie ważne, przeprowadzone badania wykazały, że właściwości tej specjalnej mieszanki betonowej nie zmieniają się w czasie. Badane próbki były analizowane pod kątem efektywności redukcji NOx, a także struktury na poziomie cząsteczkowym.